Planētas šī gada ekoloģiskais budžets – pārtērēts | WWF Latvia

Planētas šī gada ekoloģiskais budžets – pārtērētsPublicēts 01 septembris 2014
Klimata pārmaiņu sekas ir iespējams novērot visā pasaulē – kūstoši ledāji, jūras līmeņa celšanās, spēcīgākas vētras un plūdi, mazāk sniega ziemeļos un lielāks sausums dienvidos.
© WWF
Šī gada augustā mēs pārkāpām līniju, iztērējot visus dabas resursus, kas bija pieejami šim gadam. Mazāk kā astoņos mēnešos cilvēce ir iztērējusi visu savu ikgadējo ekoloģisko budžetu, ziņo Global Footprint Network, WWF partneris.

„Atlikušos 2014. gada mēnešus mēs atradīsimies „sarkanajā zonā”, jo faktiski dabas bilancē preces un pakalpojumus, kas mums ir nepieciešami, lai izdzīvotu, lietosim kredītā,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors.

Katru gadu tiek noteikta diena, kad cilvēces ietekme konkrētajā gadā pārsniedz resursu pārtēriņu, ko Zeme spēj ilgtspējīgi atjaunot. Šis datums pakāpeniski ir virzījies no 2000. gada 1.oktobra līdz šī gada 19.augustam.
"Daba ir pamats mūsu labklājībai, bet mēs izmantojam pārāk daudz Zemes ierobežotos resursus," norāda Marko Lambertini, WWF International ģenerāldirektors. "Lai nodrošinātu veselīgu nākotni mūsu bērniem, mums ir jāsaglabā atlikušais dabas kapitāls un jāiemācās labāk pārvaldīt pieejamos resursus."

Septembrī tiks publiskots jaunais WWF Dzīvās planētas ziņojums (WWFLiving Planet Report ). Šis būs jau desmitais izdevums, kurā tradicionāli tiks novērtēts planētas ekoloģiskais stāvoklis un cilvēka ietekme uz to, aprēķinot ekoloģiskās pēdas nospiedumu un citus nozīmīgus rādītājus, kā arī secinot sabiedrības ilgtspējīgas attīstības tendences.

1961. gadā, kad tika izveidots WWF, cilvēce izmantoja tikai divas trešdaļas no uz Zemes pieejamiem dabas resursiem. Tajā pašā gadā, lielākai daļai valstu bija ekoloģiskās rezerves - mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedums bija mazāks. Šobrīd dati liecina, ka mēs dzīvojam ārpus šī ilgtspējas loga, patērējot daudz vairāk, nekā Zeme spēj nodrošināt, saglabājot ekoloģisko veselību.

Mežu platība samazinās, saldūdens resursi samazinās un bioloģiskā daudzveidība tiek noplicināta. Tajā pašā laikā, turpinās valstu atkarība no fosilajiem resursiem, kas rada klimatam kaitīgās oglekļa dioksīda emisijas, ko planēta vienkārši nespēj absorbēt.

Tomēr mēs varam mainīt šo tendenci. Mums katram ir svarīga loma mūsu pasaules veidošanā; pasaules, kurai ir ekoloģiskā kapacitāte un ierobežojumi.

Izvēloties ilgtspējīgas preces, piemēram, jūras veltes, kas marķētas ar MSC logo un koka produkciju, kas sertificēta ar FSC zīmi, ikviens var palīdzēt nodrošināt, ka produkti nāk no labi apsaimniekotiem dabas resursiem. Izvēloties enerģiju, kas iegūta no tīriem un atjaunojamies enerģijas avotiem, samazinās emisijas, kas piesārņo gaisu, okeānu un mežus.
Klimata pārmaiņu sekas ir iespējams novērot visā pasaulē – kūstoši ledāji, jūras līmeņa celšanās, spēcīgākas vētras un plūdi, mazāk sniega ziemeļos un lielāks sausums dienvidos.
© WWF Palielināt