Pēdējā minūtē izdodas glābt Zviedrijas vilkus | WWF Latvia

Pēdējā minūtē izdodas glābt Zviedrijas vilkusPublicēts 12 janvāris 2015
Vilks (Canis lupus), nebrīvē
© Chris Martin Bahr / WWF

Pagājušo piektdien bija paredzēts nošaut aptuveni 10 procentus no Zviedrijas vilku populācijas, kopumā 44 vilkus. Tā būtu bijusi lielākā vilku izmedīšana mūsdienu Zviedrijas vēsturē.
 

“Zviedrijas vilkus apdraud nelikumīgas medības un – dēļ populācijas izolētības – radniecīga krustošanās. Plānotā liela mēroga izšaušana atstātu neatgriezenisku, negatīvu ietekmi uz populāciju,” norāda WWF Zviedrija.

Piektdienas vakarā, mirkli pirms stātos spēkā atļauja nogalināt 44 vilkus, Zviedrijas tiesa izdeva rīkojumu pret vilku nošaušanu. Pagaidu rīkojumā norādīts iemesls – tiesa apšauba vai Zviedrijas medību tiesību akti ir saskaņā ar Eiropas Savienības tiesību aktiem. Nav zināms, cik ilgi šis rīkojums būs spēkā.
 

Eiropas Vides birojs (EEB) un WWF piektdien iesniedza kopīgu vēstuli, mudinot Eiropas Komisiju nekavējoties sniegt prasību pret Zviedriju Eiropas Kopienu Tiesā par tās licencētajām apdraudēto un aizsargājamo vilku medībām. Zviedrijas valdības lēmums nošaut 44 vilkus nebija balstīts uz zinātniskiem ieteikumiem un acīmredzami pārkāpa ES dabas aizsardzības tiesību aktus, rakstīja EEB un WWF atklātajā vēstulē komisārei Karmenai Vellai.


Neskatoties uz zinātnieku kritiku un atkārtotiem tiesas lēmumiem, Zviedrijas valdība turpina mēģināt panākt apdraudēto vilku medības. “Medības Zviedrijā uz laiku tiek atceltas, tomēr mēs esam norūpējušies, ka Zviedrijas valdība turpinās meklēt iespējas nošaut vilkus. Zviedrija, kas daudzos jautājumos ir bijusi paraugs dabas aizsardzībā Eiropā,  riskē ar savu reputāciju," norāda Džeremijs Veits, EEB ģenerālsekretārs. "Mēs ceram, ka komisāre Vella dos skaidru signālu vides ministrei Zviedrijā, lai izbeigtu licencētās vilku medības nākotnē, kamēr populācijai panākts labvēlīgs statuss."

 

Pasaules Dabas Fonda darbu vides interešu aizstāvībā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts. Uzzini vairāk!

 

 

 

 

 

Vilks (Canis lupus), nebrīvē
© Chris Martin Bahr / WWF Palielināt