Latvijas ūdeņos mazāk maluzvejnieku, bet daudz pamestu zvejas rīku | WWF Latvia

Latvijas ūdeņos mazāk maluzvejnieku, bet daudz pamestu zvejas rīkuPublicēts 24 septembris 2015
Papes ezers Dabas parkā "Pape"
© Gaston Lacombe

Šobrīd Latvijā vērojama pozitīva statistika – gan aizturētie maluzvejnieku, gan nelikumīgu zvejas rīku skaits mazinās – tādēļ jo īpaši svarīgi turpināt darbu gan ūdenstilpju apsekošanā, gan sabiedrības izglītošanā. Šodien noticis Pasaules Dabas Fonda (PDF) kampaņas “Spoku tīkli” noslēguma pasākums, kura laikā kampaņas veidotāji atskatījās uz paveikto 5 Latvijas ezeros. Valsts vides dienesta pārstāve Evija Šmite iepazīstināja ar makšķerēšanas un zvejas pārkāpumu statistiku Latvijā, bet Rīgas pašvaldības speciālists Jānis Skrims informēja par metodēm, kas tiek izmantos maluzvejniecības kontrolei Rīgā.

Valsts vides dienesta statistika liecina, ka visvairāk nelegālo zvejas un makšķerēšanas rīku atrasti tieši Rīgas rajonā, bet vismazāk Liepājas un Ventspils rajonos. Tāpat izņemto zvejas rīku daudzums iekšējos ūdeņos rāda pozitīvu statistiku, 2009.g. tika atrasti 16 387 rīku, bet 2014.g. tikai 5202.  Rīgas pašvaldība izņemto zvejas rīku kopējais garums sasniedzis 14 km.

Kampaņas mērķis bija veikt preventīvus pasākumus, lai samazinātu pamestu un pazaudētu zvejas rīku apjomu Latvijas ezeros, kā arī veicinātu sabiedrības vides apziņu un iedzīvotāju izpratni par šādu rīku negatīvo ietekmi uz zivju resursiem un ekosistēmu kopumā.

“Kampaņas “Spoku tīkli” laikā Latvijas ezeros esam atraduši tīklus, murdus, barotavas, ūdas, makšķerēšanas auklas ar visiem āķiem un grozus, kas vēlreiz norāda, ka mūsu iekšzemes ūdeņi ir pilni ar dažādiem pamestiem zvejas rīkiem,” stāsta Ingus Purgalis, Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītājs. “Arī nākotnē ir jāmeklē risinājumi, kas aktualizētu šo problēmu ūdeņos, bet, protams, vēl lielāks akcents ir jāliek uz problēmas cēloņiem un nelegālas zivju resursu ieguves izskaušanu”.

Šovasar sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību tika apsekoti 5 ezeri: Ungura ezers, Raiskuma ezers, Sāruma ezers, Auciema ezers un Riebiņa ezers. Kampaņas laikā izveidota arī filmiņa, kurā redzama kampaņas norise; tā atrodama PDF Youtube vietnē.

Kampaņa “Spoku tīkli” šovasar Latvijā notika pirmo reizi, bet pasaulē šis jēdziens, kas apzīmē ūdenstilpnēs pazaudētus un pamestus zvejas rīkus, minēts jau 1985. gadā Apvienoto Nāciju ziņojumā.


Kampaņa “Spoku tīkli” tika īstenota sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību, pateicoties Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstam.

Atbalsts nodibinājuma „Pasaules Dabas Fonds” darbībai vides interešu aizstāvībā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā Latvijā

Papes ezers Dabas parkā "Pape"
© Gaston Lacombe Palielināt