Zivis - izvēlies atbildīgi | WWF Latvia

Zivis - izvēlies atbildīgiTavā ziņā ir ietekmēt, kādas zivis tiek zvejotas. Izmanto uzturā zivis, kas iegūtas, ievērojot atbildīgas zvejas principus.
  • Vairāk kā ceturtā daļa pasaules zivju resursu tiek pārzvejoti.
 
  • Vēl divas ceturtdaļas zvejas vietu izmantotas maksimāli pieļaujamajā līmenī (ANO dati).

Izvēlētās zvejas metodes bieži nav ilgtspējīgas – daudz jūras iemītnieku sapinas tīklos, kā arī iet bojā piezvejas rezultātā.

Audzējot zivis audzētavās, ūdenī pastiprināti nonāk fosfors un slāpeklis, kas veicina eitrofikāciju jeb ūdenstilpju aizaugšanu.

Ūdeni piesārņo arī antibiotikas un citi medikamenti un ķimikālijas. No audzētavu sprostiem izbēgušās zivis apdraud savvaļas sugas.

Tādi sertifikāti kā MSC un ASC parāda, ka zveja tiek veikta atbildīgi vai zivis tiek audzētas, ievērojot vides prasības. Latvijā sertificēti produkti pagaidām pieejami reti, bet to iespējams mainīt, pieprasot sertificētus produktus tirgotājiem. 
 
	© Pasaules Dabas Fonds
Pasaules Dabas Fonda Zivju gids
© Pasaules Dabas Fonds

Ko un kāpēc izvēlēties?

Lai atvieglotu izvēli tiem, kuri vēlas ikdienā lietot zvejas produktus, kas iegūti atbildīgi, Pasaules Dabas Fonds izdevis Zivju gidu.
 
Lai norādītu vai jūras produktu ir ieteicams lietot uzturā, izmantotas trīs krāsas. Zaļā krāsa nozīmē „laba izvēle – izbaudi maltīti”, dzeltenā – „apdomā pirms izvēlies”, bet sarkanā – „labāk neizvēlies”.

Uzzini, kādā stāvoklī ir zivju populācijas, ko izvēlies savām maltītēm!


 

Izvēlies šo!

Sertifikāts audzētām zivīm