Heks | WWF Latvia

Heks rel=
Heks (Merluccius merluccius), Stavangere, Norvēģija.
© Rudolf Svenson / WWF
Lat. Merluccius spp.
De. Seehecht
En. Hekes
 
 
Latvijas veikalos iespējams iegādāties ne vienu vien heka sugu.
Visbiežāk sastopamās: Eiropas parastais heks (Merluccius merluccius), Dienvidrietumu Atlantijas heks (Merluccius hubbsi), Klusā okeāna heks (Merluccius productus).

Šo sugu zivis iespējams atrast arī citu produktu – zivju pirkstiņu vai krabju nūjiņu – sastāvā.

Heki ir radniecīgi mencām. Tie ir bentiskās zivis, kas dzīvo 50–1000 m dziļumā, izaug garāki par 1 m un var svērt apmēram 15 kg.

IZPLATĪBA

Heki ir izplatīti Atlantijas okeāna ziemeļu un dienvidu daļās.

 
ZVEJAS VEIDI

Tie tiek zvejoti ar grunts traļiem un grunts āķu jedām.
 

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet, pirms pērkat Eiropas heku (Merluccius merluccius), kas iegūts Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā (FAO 27., IIIa, IV, VIII, a,b,d), un dziļūdens heku (Merluccius paradoxus), kas izzvejots Atlantijas okeāna dienvidaustrumu daļā (FAO 47.), Namībijas ūdeņos – šajās vietās heku resursi ir bijuši pārzvejoti, un šobrīd lēnām atjaunojas. Eiropas heka (FAO 27. rajons, IV, VI, VII, VIII apakšrajoni) krājums kopš 2007. gada sasniedzis vēsturiski nozīmīgu apjomu, tomēr to zvejā ir liela heka mazuļu un citu apdraudēto zivju sugu piezveja, īpaši Biskajas līcī un Ķeltu jūrā.

 

REKOMENDĀCIJA

Izvairieties no visu citu heku iegādes, jo pārējos reģionos tie tiek zvejoti pārāk lielos apjomos. Bez tam zveja nav ilgtspējīga arī tādēļ, ka, zvejošanai izmantojot traļus, tiek nozvejotas arī daudzas citas, ne tik vērtīgas zivis, kuras savainotas vai nedzīvas tiek izmestas atpakaļ jūrā.

Vai zināt, ka...

Heku ir ļoti viegli pārzvejot, jo šīs sugas zivis aug lēni un dzimumgatavību sasniedz vēlu.