Jūras zeltplekste | WWF Latvia

Jūras zeltplekste rel=
Jūras zeltplekste (Pleuronectes platessa), Egersunda, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF
Lat. Pleuronectes platessa
De. Scholle
En. Plaice


Zeltplekste ir tipiska piekrastes zivs, kas dzīvo smilšainā vai mālainā jūras gultnē, no piekrastes līdz 200 m dziļumam. Zeltplekstes ir plēsējzivis, parasti pārtiek no moluskiem, vēžveidīgajiem un daudzsartārpiem. Tās ir aktīvas tikai naktī un agri no rīta, bet pārējo dienas daļu pavada ierakušās smiltīs.

Jūras zeltplekstes var nodzīvot līdz pat 50 gadu vecumam, taču vairums no tām tiek nozvejotas daudz agrāk.

Eitrofikācijas un piesārņojuma dēļ 20. gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados ievērojami samazinājās zeltplekstēm piemērotu dzīvotņu daudzums.
 

IZPLATĪBA

Jūras zeltplekstes ir sastopamas Skageraka un Kategata šaurumos, Ziemeļu jūrā un Baltijas jūrā līdz Gotlandes salai, kā arī ap Islandi un Eiropas rietumu piekrastē. Svarīgākās Jūras zeltplekšu nārsta vietas atrodas pretī Nīderlandes un Beļģijas krastiem.

Latvijas piekrastē tās ievērojamos daudzumos sastopamas tikai gados, kad ir lielie Ziemeļjūras ūdeņu ieplūdumi Baltijas jūrā.


RESURSU STĀVOKLIS

Ziemeļjūrā Jūras zeltplekšu resursi pamazām atjaunojas. Zeltplekšu resursi Baltijas jūrā ir ļoti atkarīgi no migrācijām caur Dāņu jūras šaurumiem (Ēresundi, Lielo un Mazo Beltu).

Latvijas zvejnieki šīs zivis iegūst nelielā daudzumā, galvenokārt zvejojot Rietumbaltijā.

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties zeltplekstes no Ziemeļjūras (FAO 27 ICES IV), zvejotas ar žaunu tīklu vai vadu.

 

REKOMENDĀCIJA

Svarīgi nepirkt zivis, kas mazākas par 30 cm, jo tās ir nozvejotas, pirms paspējušas iznārstot. Visas specializētās iekārtas, kas paredzētas zeltplekšu zvejniecībai, ietekmē ekosistēmu. Viskaitīgākā ir zveja ar grunts traļiem.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet zeltplekstes, kas iegūtas Ziemeļjūrā (FAO 27. rajons, IV apakšrajons), jo tur tās tiek zvejotas ar grunts traļiem, un zivju resursi tiek ekspluatēti pārāk intensīvi.

Vai zināt, ka...

Jūras zeltplekstes ir aktīvas tikai naktī, bet pārējo dienas daļu pavada ierakušās smiltīs.
  •  
	© Pasaules Dabas Fonds
    Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"