Sardīnes | WWF Latvia

Sardīnes rel=
Buriniekzivs (Istiophorus albicans) uzbrūk sardīņu baram Jukatanas pussala, Meksika, Karību jūra. Veikta digitāla manipulācija.
© naturepl.com / Doug Perrine / WWF
Lat. Sardina pilchardus
De. Sardine
En. Pilchard


Sardīnes ir pelaģiskās zivis (dzīvo ūdens vidējā slānī), kas pieder tai pašai dzimtai, pie kuras pieskaitāmas siļķes. Tā ir neliela zivs, kas var sasniegt 25 cm garumu un nodzīvot līdz pat 15 gadu vecumam.

Sardīnes sastopamas dažādos ūdens slāņos, bet visbiežāk – starp virsējo ūdens slāni, kur tās barojas ar zooplanktonu, un 100 m dziļumu.

Cilvēki ir iemīļojuši un salīdzinoši daudz patērē sardīnes, īpaši Vidusjūras reģionos, kur tās tiek gatavotas visdažādākajos veidos, piemēram, apcepinātas, sālītas, kūpinātas vai konservētas.

Sardīne ir lieliska zivs, bet diemžēl bieži tiek lietota arī kā barība zivju audzētavās un mājdzīvniekiem.
 

IZPLATĪBA

Eiropā sardīnes sastopamas Atlantijas okeānā no Rietumsahāras līdz Norvēģijas centrālajai daļai, kā arī Vidusjūrā. Tās sastopamas arī citur pasaulē.
 

ZVEJAS VEIDI

Visbiežāk sardīņu zvejā tiek izmantoti pelaģiskie traļi.
 

REKOMENDĀCIJA

Sardīnes tiek pārzvejotas lielākajā daļā no to apdzīvotajiem reģioniem – Vidusjūrā (FAO 37. rajons), Atlantijas okeāna ziemeļaustrumos (FAO 27. rajons) un Marokā, Mauritānijas ūdeņos (FAO 34. rajons).

Tās ir ātri augošas zivis, kas ir diezgan izturīgas pret intensīvu zvejniecību, tāpēc, ja tiktu sagatavots korekts resursu pārvaldes plāns, visticamāk, sardīņu resursi atjaunotos diezgan ātri.

REKOMENDĀCIJA

Neizvēlieties sardīnes no Vidusjūras (FAO 37.), par to krājumiem ir ļoti maz zinātnisku datu.