Stores | WWF Latvia

Stores rel=
Krievu store (Acipenser gueldenstaedtii), Melnā jūra, Tendra, Ukraina.
© Andrey Nekrasov / WWF

Sibīrijas store un Krievu store

Acipenser baerii un Acipenser gueldenstaedtii


Sibīrijas un Krievu stores ir pasludinātas par iznīkstošām sugām un iekļautas IUCN Starptautiskajā Sarkanajā grāmatā.

Latvijā tiek audzētas Sibīrijas stores, kuru reprodukcijas laiks ir viens no visīsākajiem visā dzimtā – tikai 7–8 gadi, kamēr citām sugām tas ilgst 15 gadus. Bez tam šīs zivis var tikt audzētas tikai saldūdenī, pretēji citām storu sugām, kas migrē starp jūrām un upēm.

Veikalos iespējams atrast arī Krievu (Acipenser gueldenstaedtii) stores, kuras visvairāk tiek importētas no Polijas. Stores var tikt pārdotas dzīvā, filejas vai kūpinātā veidā. Patiesībā Eiropas iedzīvotāji šo zivi lieto diezgan maz.

Storu saimniecības tiek veidotas arī ikru ražošanai. Tas ir ļoti ienesīgs bizness, kurš attīstīts arī Latvijā, un nākotnē attīstīsies vēl straujāk, jo nesen tika izsludināts aizliegums eksportēt savvaļas storu ikrus, lai pasargātu šīs zivis no iznīcības pārāk intensīvās zvejniecības un vides piesārņojuma dēļ.
 

AUDZĒŠANA

Stores visbiežāk tiek audzētas slēgtās saimniecībās, retos gadījumos – arī dīķsaimniecībās.
 

REKOMENDĀCIJA

Vairums storu sugu ir iekļautas IUCN Starptautiskajā Sarkanajā grāmatā kā sugas, kurām draud iznīcība, tāpēc tās tiek aizsargātas starptautiskā mērogā (CITES konvencija).
No slēgtajām saimniecībām vidē nokļūst ļoti maz vielu, tāpēc to ietekme uz vidi ir minimāla. Nedaudz lielāku ietekmi atstāj vielas, kas vidē nokļūst no dīķiem, taču nelielā storu daudzuma, kas atrodas dīķos, dēļ arī tā nav nozīmīga.

REKOMENDĀCIJA

Dīķi, kuros audzē stores, var nelabvēlīgi ietekmēt dabisko ūdeņu ekosistēmas, kurās no tiem var nonākt nevēlami patogēni.