Valdības vienojas par ambiciozu klimata plānu; bet vajadzīga tūlītēja rīcība | WWF Latvia

Valdības vienojas par ambiciozu klimata plānu; bet vajadzīga tūlītēja rīcībaPublicēts 13 decembris 2015

12.decembrī pasaules līderi vienojās par līgumu, kas nosaka ceļu ilgtermiņa cīņai ar klimata izmaiņām. Lai globālā temperatūra nepaceltos vairāk par 1,5oC, salīdzinot ar pirms industriālo laiku, ir nepieciešams veikt virkni darbu. Šo jauno Parīzes vienošanos nepieciešams laika gaitā padarīt stiprāku, kā arī valdībām, atgriežoties no COP 21 sarunām, būs nepieciešams veikt virkni darbu, lai samazinātu emisijas, veicinātu pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem, kā arī palīdzētu vismazāk aizsargātajām valstīm un kopienām. Parīzes sarunu laikā tika doti daudzi solījumi, kas parādīja – pasaule ir gatava pāriet uz tīrāku enerģiju.

Parīzes nolīgums stāsies spēkā 2020. gadā. Zinātnieki norāda, lai globālā temperatūra neceltos par vairāk kā 1,5o C – vai, kā tas paredzēts nolīgumā saglabātos krietni zem 2o C –, pēc 2020. gada jānotiek straujam emisiju kritumam. Šobrīd valstu sniegtās apņemšanās emisiju samazināšanai nodrošina aptuveni pusi no tā, kas ir nepieciešams, atstājot 12 līdz 16 gigatonnas emisiju „pārpalikumu”.

Valstu valdītāji pirms divām nedēļām ieradās Parīzē. Vairāk kā 150 valstu vadītāji sniedza iedvesmojošas runas; vairāk kā 180 valstis bija iesniegušas emisiju samazināšanas nacionālos plānus, simtiem tūkstošu cilvēku izgāja ielās, lai demonstrētu savu nostāju cīņā ar klimata izmaiņām. Pēc divu nedēļu sarunām valdības panāca vienošanos par zināmu progresu. Iegūtais dokuments ir nekavējoties jāstiprina, ar īstermiņa nodomiem, ja vēlamies saglabāt globālās temperatūras celšanos 1,5 o vai 2o C robežās.

Vēsturisks mirklis

„Mēs dzīvojam vēsturiskā mirklī. Mēs esam liecinieki brīdim, kad pasaule uzsāk ceļu atjaunojamās enerģijas virzienā. Tai pat laikā, jau šobrīd mēs novērojam neatgriezeniskas klimata izmaiņas, kas ietekmē gan sugas, gan cilvēkus. Parīzes vienošanās ir nozīmīgs pagrieziena punkts. Progress ir panākts, bet darbs ne tuvu nav galā. Katras valsts valdībai jāstiprina nacionālie rīcības plāni. Nepieciešams panākt ātrāku emisiju samazināšanu, kā arī pāreju uz atjaunojamajiem energoresursiem,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors.
Atbalsts nodibinājuma „Pasaules Dabas Fonds” darbībai vides interešu aizstāvībā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā Latvijā