Dabas parkā „Pape” atklāta savvaļas orhideju taka | WWF Latvia

Dabas parkā „Pape” atklāta savvaļas orhideju takaPublicēts 25 jūlijs 2014
Savvaļas orhidejas dabas parkā "Pape"
© Ints Mednis
24.jūlijā ar botāniķes Ievas Rozes lekciju dabas parkā „Pape” tika atklāta savvaļas orhideju taka. Līdzās sumbriem un savvaļas zirgiem dabas parka apmeklētāji nu var apskatīt arī orhideju sugas un citus, tikai jūras piekrastē sastopamus augus.

Pasākuma atklāšanā dabas parka darbinieki kopā ar Pasaules Dabas Fondu un Nīcas jauniešu centra aktīvākajiem jauniešiem izveidoja jauno savvaļas orhideju taku. Dodoties ekspedīcijā pa lielo savvaļas zālēdāju ganībām vēroja zirgus un taurus, paralēli Ievas Rozes lekcijā uzzinot par dabas daudzveidību, kas dabas parku „Pape” padara unikālu un īpašu.

Deviņdesmitajos gados dabas parkā „Pape” savvaļas orhideju sugas nebija sastopamas, taču kopš 1999. gada, kad no Nīderlandes atveda pirmos 18 savvaļas zirgus, gandrīz katru gadu var atrast kādu jaunu orhideju sugu. „Tieši savvaļas zālēdāju nozīme orhideju izplatībā ir noteicošā,” skaidro Pasaules Dabas Fonda lauku programmas vadītājs Ints Mednis. Uzsākot noganīšanu, jau pēc dažiem gadiem vietās, kur dzīvnieki zāli noēda līdz jūnija vidum, sāka augt, piemēram, dzegužpuķes. Šobrīd ar katru gadu orhideju atradņu skaits palielinās. Pļavas kļuvušas ziedošākas un daudzveidīgākas. Visātrāk un vislabāk šeit vairojas plankumainā dzegužpirkstīte un stāvlapu dzegužpirkstīte, bet pēdējos gados arvien biežāk var sastapt arī zaļziedu naktsvijoli.

Latvijā kopumā sastopamas 32 savvaļas orhideju sugas, vairākums ir diezgan retas vai pat ļoti reti sastopamas, tādēļ 26 sugas ierakstītas valsts Sarkanajā grāmatā. Visas dabas parkā „Pape” sastopamās orhideju sugas ir ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā.

Pie savvaļas zirgu ganībām izvietotajos informatīvajos stendos arī turpmāk ikviens apmeklētājs varēs iepazīties ar informāciju par orhidejām un citām dabas parkā sastopamajām aizsargājamām sugām. Orhidejas ganībās aplūkot būs iespējams tikai gida pavadībā, iegādājoties biļeti savvaļas zirgu apskatei. Takas stendu izveidi atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.
Savvaļas orhidejas dabas parkā "Pape"
© Ints Mednis Palielināt