Savvaļas tīģeru populācija nedaudz palielinās | WWF Latvia

Savvaļas tīģeru populācija nedaudz palielināsPublicēts 15 aprīlis 2016
Sumatras tīģera (Panthera tigris sumatrae) portrets.
© naturepl.com / Edwin Giesbers / WWF
Savvaļas tīģeru skaits ir pieaudzis līdz 3,890 sugas pārstāvjiem, 11. aprīlī Ņūdelī tīģeru glābšanas sanāksmē atzina WWF un Global Tiger Forum (GTF). Tikšanos atklāja Indijas premjerministrs Narēndras Modi (Narendra Modi).

Statistika, kas apkopota no IUCN (saīsinājums no ang.v.: International Union for Conservation of Nature - Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība) datiem un jaunākajiem nacionālajiem tīģeru pētījumiem, uzrāda tīģeru skaita pieaugumu kopš 2010. gada pētījuma - tīģeru skaits pieaudzis par 3,200 sugas pārstāvjiem. Šis pieaugums tiek saistīts ar vairākiem faktoriem, to skaitā tīģeru populācijās pieaugumu Indijā, Krievijā, Nepālā un Butānā, kā arī uzlabotiem pētījumiem un pastiprinātai aizsardzībai.

„Pēc gadu desmitiem ieilguša panīkuma, pirmo reizi tīģeru sugas pārstāvju skaits ir pieaudzis. Tas mums sniedz cerību un pierāda, ka valdībai, vietējām kopienām un dabas aizsardzības pārstāvjiem strādājot kopā, mēs varam glābt sugas un to dzīves vietas – biotopus,” stāsta Marko Lambertini, WWF starptautiskais ģenerāldirektors.

Tīģeru diapozona valstu tikšanās 3. Āzijas ministrijas konferencē par tīģeru glābšanu ir nesenākais solis Vispasaules tīģeru iniciatīvas procesā, kas aizsākās Tīģeru samitā 2010. gadā Krievijā. Sanāksmē pārvaldes vienojās par mērķi Tx2 - dubultot savvaļas tīģeru pārstāvju skaitu līdz 2022. gadam.

„Šī ir svarīga sanāksme, kas atzīmēja pusceļu kopš  Tx2 mērķa uzstādīšanas,” uzsver doktors Rajesh Gopals, Vispasaules tīģeru foruma ģenerālsekretārs. „Tīģeru diapozona valstis lēma par nākamajiem soļiem, lai sasniegtu savu mērķi un nodrošināt savvaļas tīģeriem vietu Āzijas nākotnē.”

„Pārdomāts rīcības plāns nākamajiem 6 gadiem ir ļoti svarīgs,” turpina Maikls Baltzers, WWF Tx2 Tīģeru iniciatīvas vadītājs. „Panīkums pasaulē ir apturēts, bet joprojām nav drošas vietas tīģeriem, īpaši riskantā situācijā šobrīd atrodas Dienvid-austrumāzijas tīģeru populācija un nepieciešama strauja rīcība no valdību puses.  ”

Tīģeri ir klasificēti kā apdraudēta suga IUCN Apdraudēto sugu sarkanajā sarakstā malumedniecības riska un biotopu zuduma dēļ. Lai nodrošinātu tīģeru aizsardzību, ir būtiski katrā valstī apzināt tīģeru populāciju un draudus, ar kuriem tā saskaras.

2014. gadā tīģeru diapozona valstis vienojās paziņot jauno pasaules tīģeru novērtējumu līdz ar 2016. gadu, rezultātus balstot uz pilnīgiem, sistemātiskiem valsts iekšzemes pētījumiem. Tomēr ne visas valstis ir pabeigušas vai publicējušas šos pētījumus. Jaunais aprēķins - tuvu 3,900 tīģeru - ir balstīts uz tīģeru aprēķina no IUCN Apdraudēto sugu sarkanā saraksta, un atjaunināts valstīm, kurās iekšzemes tīģeru pētījumi ir notikuši kopš IUCN sprieduma.

WWF un GTF izsaka atzinību tīģeru diapazona valstīm, kuras ir apkopojušas populācijas skaitu kopš 2010. gada un mudina atlikušās valstis pabaigt un publicēt savus populācijas pētījumus pēc iespējas ātrāk.
Sumatras tīģera (Panthera tigris sumatrae) portrets.
© naturepl.com / Edwin Giesbers / WWF Palielināt