What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

Zemes stunda 2023: vērienīgākais vienotības brīdis Zemei

Pasaules Dabas Fonds jau šo sestdien, 25. martā, pulksten 20.30 aicina atzīmēt Zemes stundu, izslēdzot apgaismojumu un veltot stundu Zemei. Kā katru gadu visā pasaulē vairāk nekā 190 valstīs un teritorijās norisināsies Zemes stundai veltīti pasākumi, aktualizējot ar vidi saistītus jautājumus un pievēršot uzmanību dabas daudzveidības izzušanai un klimata pārmaiņu radītajiem draudiem.

Simboliskajā gaismu izslēgšanas mirklī piedalīsies daudzi pasaules nozīmes objekti, tostarp Sidnejas operas nams Austrālijā, Pekinas Fēniksa centrs Ķīnā, Petronas torņi Malaizijā, Eifeļa tornis Francijā, Empire State Building ASV un Kristus Pestītāja statuja Brazīlijā. Pirmo reizi akcijas 17 gadu ilgajā vēsturē šogad Zemes stunda mudinās cilvēkus visā pasaulē arī pašiem "atslēgties" no ikdienas rutīnas un ierastajām izklaidēm, veltot vienu stundu Zemei. 
 
Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors: “Zemes stunda ir simbolisks brīdis, kurā mēs aicinām ikvienu aizdomāties par to, cik nozīmīga mums ir daba, cik atkarīgi no tās esam, un izprast, kādi izskatās bioloģiski daudzveidīgi meži, pļavas un ūdeņi. Šīs 60 minūtes ir laiks, kad pārvērtēt, ko ikviens no mums varētu darīt savādāk, lai saudzētu mūsu planētu un dzīvību uz tās. Tie var būt mazi un ikdienišķi soļi, bet tikai kopā mēs varam panākt pozitīvas pārmaiņas.”
 
Šī gada Zemes stunda tiek rīkota pēc vēsturiskā Kuņminas un Monreālas COP15 nolīguma, ar kuru pagājušā gada decembrī pasaule apņēmās līdz 2030. gadam apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Pasaules Dabas Fonds (WWF) brīdina, ka satraucoši un bezprecedenta dabas izzušanas tempi apdraud sugu izzušanu, un arvien vairāk cilvēku visā pasaulē var zaudēt savu dzīves telpu un piekļuvi tādām pamatvajadzībām kā pārtika, tīrs ūdens un dzīves vide. Tāpēc šī Zemes stunda ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, lai nodrošinātu, ka 2023. gads ir pārmaiņu gads, kas nepieciešams, lai sasniegtu šo izšķirošo 2030. gada dabai labvēlīgo mērķi.
 
Zemes stundas dienā, 25. martā, Pasaules Dabas Fonds aicina ikvienu doties dabā gan organizētos pārgājienos, gan individuāli, lai iepazītu Latvijas dabas daudzveidību un vairotu izpratni par tās nozīmi. Šogad Pasaules Dabas Fonds organizē pārgājienu Ieriķu pusē, kuru vadīs alpīnists un Klimata vēstnieks 2021 - Kristaps Liepiņš. Sadarbībā ar kafejnīcu tīklu Ezītis miglā notiks arī pārgājiens Gaujas Nacionālā parka teritorijā.
 
Zemes stundas laikā 25. martā pulksten 20.30 ikviens aicināts pievienoties īpaši šim notikumam veltītam koncertam, kurā šogad uzstājās dziedātāja Grēta, čellu trio “Melo-M” un pazīstamais skatuves mākslinieks Igo. Koncerta ierakstu būs iespējams noskatīties portālos TVNET un Apollo. Tā mērķis ir ne tikai paust solidaritāti un rūpes par mūsu planētu, bet arī aicināt atbalstīt dabas atjaunošanu Ukrainā.
 
Zemes stundas koncerta laikā apbalvoti Klimata vēstnieki kultūrā un mākslā. Šogad apbalvojumu nominācijā Dabai draudzīga dzīvesveida vēstnieks kultūrā un mākslā saņēma rakstniece Laura Vinogradova, savukārt nominācijās Dabai draudzīgs dzīvesveida vēstnieks sabiedrībā šogad balvu saņēmuši režisore Krista Burāne un komponists Uģis Prauliņš.
 
Šogad Latvijā kā katru gadu Zemes stundā izdzisīs gaismas vairākām ēkām, tiltiem un pieminekļiem, tādējādi atbalstos vērienīgāko vides akciju pasaulē. Rīgā centrālais gaismas izslēgšanas objekts būs Rīgas pils. Tāpat akcijas laikā apgaismojums tiks izslēgts vai samazināts tādiem objektiem kā Brīvības piemineklis, Melngalvju nams, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera, Rīgas Dzemdību nams, Rīgas Rātsnams, kinoteātris Splendid palace un citiem. Ārējo fasādes apgaismojumu plāno samazināt arī vairākas tirdzniecības vietas, piemēram, Lidl Latvija, Stockmann un Rīga Plaza.
 
Akcijā kā ik katru gadu iesaistās arī daudzas pašvaldības, samazinot ielu un ēku apgaismojumus, kā arī organizējot pasākumus vietējiem iedzīvotājiem. Siguldā, Olainē, Jēkabpilī, Saldū, Līvānos, Talsos, Ādažos, Saulkrastos, Jelgavā, Ventspilī, Kuldīgā, Bauskā un daudzās citās pilsētās tiks samazināts ielu apgaismojums un izslēgtas gaismas objektiem un ēkām. Īpaši Zemes stundai veltīti pasākumi norisināsies Iecavā, Saulkrastos, Salā, Alojā, Skrīveros, kā arī citviet Latvijā. 
 
Zemes stundu šogad atbalsta arī vairāki restorāni  —  restorāns KOPĀ Kuldīgā, Pavāru māja Līgatnē, kafejnīcu tīkls Ezītis miglā, Kaļķu vārti, restorāns Meisons Ventspilī, piedāvājot vakariņas Zemes stundas noskaņās. Tāpat akcijai atkārtoti pievienojušies Narvesen un Caffeine Latvija, kas izslēgs āra apgaismojumu pie kafejnīcām un tirdzniecības vietām, kā arī atbalsta akciju informatīvi. Zemes stundā iesaistīsies arī vairāki Zaļā biroja uzņēmumi, līdztekus simboliskajai gaismas izslēgšanai, informējot darbiniekus par to, kā ikdienā iespējams mazināt savu ietekmi uz vidi. 
 
Informatīvi Zemes stundu šogad atbalsta: Clear Channel, Rīgas satiksme, Narvesen, portāli: TVNET.lv, Apollo.lv, ir.lv.
 
Zemes stundas norises Latvijā atbalsta uzņēmums Tetra Pak.

DALIES!

Palīdzi mums izplatīt šo ziņu