Parīzē sākas klimata sarunas! | WWF Latvia

Parīzē sākas klimata sarunas!Publicēts 30 novembris 2015
Leduslācis Ursus maritimus uz ledus gabala, Polārais loks, Krievija.
© www.JSGrove.com / WWF

Šodien plaša sabiedrības uzmanība pievērsta pasaules līderu uzrunām Parīzes klimata sarunās. Plānots, ka 147 valstu augstākās amatpersonas teiks uzrunas un savstarpēji diskutēs, kā turpmāk cīnīties ar klimata pārmaiņām un nepieļaut globālās temperatūras pieaugumu par vairāk kā 2°C, salīdzinot ar pirms-industriālo laiku.

Piemēram, Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite uzstāsies vienā sesijā kopā ar Amerikas Savienoto Valstu prezidentu Baraku Obamu, Vācijas kancleri Angelu Merkeli un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Plānots, ka arī Igaunijas premjerministrs teiks uzrunu.

“Klimata izmaiņas ietekmēs visus – arī gadījumā, ja būsim aizņemti ar citām prioritātēm. Pasaulē, kura turpina sakarst, mums nepieciešamas valdības, pašvaldības un uzņēmumi, kas atbalsta tīrāku enerģiju,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda Latvijā direktors.  Pasaules Dabas Fonds aicina valstu līderus uzdrošināties pieņemt ambiciozus mērķus, nosakot mūsu vienīgās planētas nākotni.

Vakar, 29.novembrī visā pasaulē notika vairāk kā 2000 dažādu pasākumu, kas pulcēja simtiem tūkstošu cilvēku, kas prasīja ambiciozu, atbildīgu un taisnīgu jauno klimata līgumu.

COP 21 sanāksmē no 30.novembra līdz 11.decembrim piedalās delegācijas no vairāk kā 190 valstīm, tostarp Latvijas. Kopumā konferencē varētu piedalīties aptuveni 40 000 cilvēku.

Klimata zinātnieki ir izpētījuši – lai izvairītos no draudīgākajiem klimata pārmaiņu scenārijiem, nedrīkst pieļaut, ka vidējā temperatūra palielinās par vairāk kā 2 °C. Ir pierādīts – klimata pārmaiņu dēļ ir biežāks ekstrēmu dabas parādību risks; tās būtiski ietekmē apdraudētās ekosistēmas un kopienas.

Par COP 21

COP (no angļu val.: The Conference of the Parties) jeb iesaistīto pušu tikšanās notiks Parīzē, Francijā no 30. novembra līdz 11. decembrim. COP ir galvenais lēmumu pieņēmējs Apvienoto Nāciju Organizācijas Vispārējā Konvencijā par klimata pārmaiņām (UNFCCC). Galvenais COP uzdevums ir izvērtēt efektivitāti tam, kā 198 dalībvalstis samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas. COP tiekas katru gadu.

 

Kāpēc COP 21 Parīzē ir svarīga?

COP 21 ir svarīga tikšanās, jo tās laikā pasaules līderiem vajadzētu slēgt jaunu vienošanos par klimata pārmaiņām.

Kioto protokola – starptautiska dokumenta, kas nosaka valdībām samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas – darbība beidzas. Tiek veidota jauna vienošanās, ko plānots apstiprināt 2015. gada decembrī Parīzē, Francijā COP 21 sanāksmes laikā. Šim jaunajam līgumam jāstājas spēkā 2020. gadā.

 

 

Atbalsts nodibinājuma „Pasaules Dabas Fonds” darbībai vides interešu aizstāvībā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā Latvijā

Leduslācis Ursus maritimus uz ledus gabala, Polārais loks, Krievija.
© www.JSGrove.com / WWF Palielināt