ASV atsauc savu dalību vēsturiskajā Parīzes nolīgumā | WWF Latvia

ASV atsauc savu dalību vēsturiskajā Parīzes nolīgumāPublicēts 02 jūnijs 2017
Parīzes Nolīguma logo
© logo

Vēsturiskais nolīgums, kas apstiprināts 2015. gada decembrī, gandrīz 200 valstīm uzliek par pienākumu veikt visa veida darbības, lai ierobežotu globālās temperatūras pieaugumu līdz 1,5°C, tādējādi atvairot dažas no smagākajām sekām planētas sasilšanas gadījumā.

Atbildot uz to, WWF globālā klimata un enerģijas programmas līderis Manuēls Pulgars-Vidāls (Manuel Pulgar-Vidal) teica: “Parīzes Nolīgums ir pasaules kopīgā atbilde klimata pārmaiņu novēršanai. Tā ietekmīgais spēks pārveidot slēpjas mērķos, kas to izraisa, un valstīm ir jāuzrauga citai citas atbildība par tās solījumiem.”

Standartu pazemināšana oglekļa piesārņojuma samazināšanā nenāk par labu nevienam, jo klimata pārmaiņas ietekmē visus. Pilsētas, pavalstis, uzņēmumi un sabiedrība gan ASV, gan visā pasaulē atbalsta klimata pārmaiņām veltītās darbības un jau šobrīd līdzdarbojas zema oglekļa līmeņa ekonomikas radīšanā no pašiem pamatiem uz augšu.

“Par laimi, Parīzes Nolīgums ir lielāks par jebkuru atsevišķu valsti vai valdību. Mēs aizvien varam sasniegt Parīzes Nolīgumā dotos solījumus, bet mēs nedrīkstam zaudēt laiku. Valstīm visā pasaulē ir jāizmanto iespēja ļaut vaļu šim potenciālam, ieguldīt atjaunojamajā enerģijā, kas novērš kaitīgo oglekļa piesārņojumu, kā arī veidot ekonomiku, kas ir daudz elastīgāka, iekļaujoša un veiksmīga."

Kārters Roberts, WWF ASV biroja prezidents saka: “Parīzes Nolīgums radās, lai valstis atliktu malā politiku un kopīgi pagrieztu savu darbību pretējā virzienā, novēršot mūsu līdzšinējā dzīvesveida draudus.  Un ASV bija galvenā, kas palīdzēja šo darbību virzīt.”

“Mūsu saistību un doto solījumu turēšana godā ir raksturīgākā ASV pašmāju un starptautiskās politikas pazīme. ASV vides politikas likumi un noteikumi ir kalpojuši par paraugu vides politikā visā pasaulē.

“Parīzes Nolīgums ir kas vairāk nekā valstu vienotājs kopējam redzējumam. Tas rada sadarbības projektu, projektu politiskajai stabilitātei un darba vietu radīšanai. Mūsu strauji augošā valstu tīrās enerģijas ekonomika nodarbina vairāk nekā 3,3 miljonus amerikāņu — tas ir vairāk nekā apvienojot visas darba vietas fosilā kurināmā industrijās kopā. Reālie ASV ekonomikas dalībnieki saprot, ka mums nav jāizvēlas starp ekonomisko labklājību un drošāku nākotni mūsu ģimenēm un kopienām.”

“Sākot no lieliem mazumtirgotājiem kā “Walmart” līdz elektrouzņēmumiem kā “Pacific Gas & Electric” un tehnoloģiju kompānijām kā  “Google” vai “Apple”, ASV uzņēmumi ir bijuši nelokāmi savā atbalstā Parīzes Nolīgumam. Naftas, gāzes un akmeņogļu uzņēmumi, piemēram “Royal Dutch Shell”, “BP”, “ExxonMobil” un “Peabody Coal”, ir nemainīgi palikuši savā atbalstā Parīzes Nolīgumam. Tāpēc ASV prezidenta paziņojums rada vēl lielāku apjukumu.”

“Atsakoties no Nolīguma, mūsu valstij un visai pasaulei būs vēl grūtāk sasniegt drošu un pārtikušu nākotni. Pasaule ar nolīgumu palīdzību starp valstīm ir radīta drošāka. Tāpēc mēs pieprasām prezidenta Trampa administrāciju pārdomāt savu lēmumu un kopā ar amerikāņu uzņēmējiem, pašvaldību mēriem un pavalstu gubernatoriem atbalstīt Parīzes Nolīgumu. Tas nosaka darba vietas un ilgtermiņa stabilitāti par prioritāti, kas Amerikai ir nepieciešama.”

Parīzes Nolīguma logo
© logo Enlarge