Pasaules Dabas Fonds meklē "spoku tīklus" Limbažu puses ezeros | WWF Latvia

Pasaules Dabas Fonds meklē "spoku tīklus" Limbažu puses ezerosPublicēts 13 jūnijs 2016
Pasaules Dabas Fonds kopā ar partneriem meklē t.s. "spoku tīklus".
© Pasaules Dabas Fonds
No 7. līdz 10. jūnijam Limbažu novadā norisinājās šovasar pirmais ūdenstilpņu tīrīšanas pasākums kampaņas “Spoku tīkli” ietvaros, kuru jau otro gadu pēc kārtas Latvijā īsteno Pasaules Dabas Fonds. Kampaņas mērķis ir attīrīt Latvijas ezerus no pamestiem un pazaudētiem zvejas rīkiem, kā arī informēt sabiedrību par šādu rīku negatīvo ietekmi uz zivju resursiem un ekosistēmu kopumā.

Šī bija pirmā no piecām šogad plānotajām kampaņas "Spoku tīkli" nedēļām. Tās laikā tika apsekoti un pārbaudīti trīs Limbažu novada ezeri - Augstrozes Lielezers, Lādes ezers un Lielezers. Darbi norisinājās veselas trīs dienas no rīta līdz pašam vakaram. Šogad vienlaicīgi tika izmantota ūdenstilpņu caurskatīšanas ierīce eholote un āķis, kas ļāva vēl efektīvāk atrast pamestos zvejas rīkus.

“Augstrozes Lielezers Limbažu novadā izraudzīts tāpēc, ka šo ezeru, salīdzinot ar citiem, ikdienā sanāk mazāk apsekot, kā arī tas ir diezgan liels, visus līcīšus neizdodas regulāri pārbaudīt. Pie tam, pagājušajā pavasarī ezerā tika atrasti 200 m nelegāli ieliktu, pamestu tīklu,” stāsta Jānis Remess, Limbažu novada pašvaldības aģentūras “ALDA” direktors.

Jau pirmajās kampaņas stundās Augstrozes Lielezerā tika atrastas vairākas zvejas auklas.

Taču kopumā var secināt, ka ezeri šajā novadā ir salīdzinoši tīri, un tajos nav “spoku tīklu”. Domājams, tas skaidrojams ar to, ka visus šos ezerus pārvalda biedrības un ezeri ir labi uzraudzīti.

Kā ierasts, pēc pasākuma notika informatīvās stundas, kuras apmeklēja liels skaits vietējo iedzīvotāju, kuriem interesēja ne tikai pašas kampaņas norise, bet arī iespēja dzirdēt, kā novadā tiek apsaimniekoti ezeri, kāda ir situācija ar maluzvejniecību un kādas ir arī citas Pasaules Dabas Fonda darbības jomas un aktivitātes.

Šonedēļ Pasaules Dabas Fonds dodas uz Dagdas novadu, šoreiz no "spoku tīkliem" plānots attīrīt divus ezerus - Dagdas ezeru un Ežezeru. Kā arī interesentiem Latgalē būs iespēja piektdien 17. jūnijā pl. 12:00 apmeklēt informatīvās stundas Jaundomes muižā. Vairāk par kampaņas norisi skatīt šeit.

Atgādināsim, ka termins „spoku tīkli” (angliski „Ghost Fishing”) apzīmē ūdenstilpnēs pazaudētos un atstātos zvejas rīkus, kas turpina nekontrolēti zvejot ūdens iemītniekus. Pasaulē ir veikti vairāki pētījumi par „Spoku tīklu” ietekmi uz ekosistēmu, kuros skaidri norādīta to aizvien pieaugošā negatīvā ietekme un nepieciešamība veikt preventīvus pasākumus norauto un atstāto zvejas rīku meklēšanai un neitralizācijai.

Projekts “Kampaņa “Spoku tīkli”” tiek īstenots ar Latvijas Vides Aizsardzības Fonda un Coca-Cola HBC atbalstu.

 
Pasaules Dabas Fonds kopā ar partneriem meklē t.s. "spoku tīklus".
© Pasaules Dabas Fonds Palielināt