Apsekots un attīrīts Dagdas ezers un Ežezers | WWF Latvia

Apsekots un attīrīts Dagdas ezers un EžezersPublicēts 20 jūnijs 2016
Pasaules Dabas Fonds ar partneriem izņem 50 m nelegālu tīklu Ežezerā.
© Pasaules Dabas Fonds
No 14. līdz 17. jūnijam turpinājās ūdenstilpņu tīrīšanas kampaņa “Spoku tīkli”, kuru jau otro gadu pēc kārtas Latvijā īsteno Pasaules Dabas Fonds. Šoreiz kampaņa notika Dagdas novadā. Kampaņas mērķis ir attīrīt Latvijas ezerus no pamestiem un pazaudētiem zvejas rīkiem, kā arī informēt sabiedrību par šādu rīku negatīvo ietekmi uz zivju resursiem un ekosistēmu kopumā.

Šī bija otrā no piecām šogad plānotajām kampaņas "Spoku tīkli" nedēļām. Šoreiz tika apsekoti un attīrīti divi ezeri - Dagdas ezers un Ežezers. Arī šoreiz vienlaicīgi tika izmantota ūdenstilpņu caurskatīšanas ierīce eholote un āķis, kas ļāva vēl efektīvāk atrast pamestos zvejas rīkus.

Ežezerā tika atrasti 50 m tīklu, kuros zivis nebija, kas liecina par to, ka tīkls ielikts nesen. Tīkla atrašana bija pārsteigums ne tikai Guntim Matjušonokam, Dagdas novada pašvaldības zivsaimniecības vadītājam, bet arī Pasaules dabas fonda darbiniekiem, jo, rūpīga un neatlaidīga darba rezultātā maluzvejniecība Dagdas novadā ir praktiski izskausta, neskatoties uz to, ka novadā ir jāapsaimnieko 120 ezeri.

Guntis Matjušonoks uzsver, ka pareizi apsaimniekoti ezeri sniedz iespēju zivju resursiem augt un attīstīties, sasniedzot arī ievērojamus zivju izmērus, kas savukārt piesaista tūristus un palīdz attīstīties  novada infrastruktūrai kopumā. Ja tiek pirktas licences, nauda atgriežas ezerā, piemēram, par šiem līdzekļiem ielaižot ezerā zivju mazuļus.

““Spoku tīkli” nav kampaņa par to, cik metru tīklu vai cik nelikumīgi ievietotu murdu tiek atrasti. Tā ir kampaņa, ar kuru vēlamies uzsvērt maluzvejniecības sekas, kā arī informēt sabiedrību par to, kā ikviens var palīdzēt. Proti, ziņojot atbildīgajām amatpersonām par aizdomīgām, nelikumīgām darbībām ezeru krastos un pašā ezerā, šādi padarot maluzvejniecības apkarošanu vēl efektīvāku,” stāsta Kristīne Skrīvele, projekta vadītāja.

Pēc kampaņas piektdien, 17. jūnijā, pl. 12:00 interesenti apmeklēja informatīvās stundas Jaundomes muižā, kur varēja uzzināt vairāk ne tikai par pašu kampaņas norisi, bet arī dzirdēt, kā novadā tiek apsaimniekoti ezeri, kāda ir situācija ar maluzvejniecību un kādas ir arī citas Pasaules Dabas Fonda darbības jomas un aktivitātes.

Atgādināsim, ka termins „spoku tīkli” (angliski „Ghost Fishing”) apzīmē ūdenstilpnēs pazaudētos un atstātos zvejas rīkus, kas turpina nekontrolēti zvejot ūdens iemītniekus. Pasaulē ir veikti vairāki pētījumi par „Spoku tīklu” ietekmi uz ekosistēmu, kuros skaidri norādīta to aizvien pieaugošā negatīvā ietekme un nepieciešamība veikt preventīvus pasākumus norauto un atstāto zvejas rīku meklēšanai un neitralizācijai.

Projekts “Kampaņa “Spoku tīkli”” tiek īstenots ar Latvijas Vides Aizsardzības Fonda un Coca-Cola HBC atbalstu.
Pasaules Dabas Fonds ar partneriem izņem 50 m nelegālu tīklu Ežezerā.
© Pasaules Dabas Fonds Palielināt