Garneles | WWF Latvia

Garneles rel=
Industriāla garneļu ekspluatācija. Citas zivis tiek izmestas. Moluku salas, Indonēzija.
© Alain Compost / WWF

Tropu garnele, lielā garnele, tīģergarnele

Lat. Fenneropenaeus indicus, Heterocarpus reedi, Litopenaeus vannamei, Metapenaeus ensis, M. monoceros, Penaeus monodon, P. notialis, Pleoticus muelleri
Eng. Tropical prawn (Tropu garnele), Giant tiger prawn (tīģergarnele), etc.


 
Ir sastopamas gan savvaļas, gan kultivētās tropu garneles. Abi varianti ir saistīti ar vides problēmām. Savvaļas garneles parasti tiek zvejotas ar traļiem, kas bojā jūras gultni, koraļļus un citus gultnē dzīvojošus dzīvos organismus. Garneļu audzēšanu uzskata par vienu no lielākajiem draudiem mangrovju mežiem un citām jutīgām piekrastes ekosistēmām. Mangrovju meži tiek izcirsti, lai iegūtu vietu audzētavām. Bieži netiek domāts par ilgtermiņa perspektīvām un, vēl jo vairāk, par dabai nodarīto postījumu.
 

AUDZĒŠANA

Specializētās garneļu fermas ir viens no galvenajiem jau tā iznīkstošo mangrovju audžu apdraudētājiem. Mangrovju audzes tiek izcirstas, lai garneļu saimniecībām būtu vieta, kur izplesties. Šāda saimniecību attīstība ir tuvredzīga.

Bieži netiek domāts par ilgtermiņa perspektīvām un, vēl jo vairāk, par dabai nodarīto postījumu. Informāciju par to, kādā veidā garneles ir audzētas, uz produktu iepakojumiem tikpat kā nav iespējams atrast.

REKOMENDĀCIJA

Iegādājieties garneles tikai tad, ja tās ir audzētas saskaņā ar ASC sertifikātu vai iegūtas saskaņā ar MSC sertifikātu


REKOMENDĀCIJA

Nepērciet tropiskās garneles, kas pieder šai grupai, neraugoties uz nozvejas vietu vai audzēšanas metodi.
 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF
Penaeus monodon
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF
 
	© Marine Stewardship Council
MSC logotips
© Marine Stewardship Council
MSC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek iegūti ilgtspējīgā veidā.

Uzzini vairāk: https://www.msc.org/home
 rel=
Dziļūdens garnele - Ziemeļu garnele (Panmdalus borealis), Rifilke, Norvēģija
© Rudolf Svenson / WWF-Canon

Ziemeļu garnele

Lat. Pandalus borealis
En. Northern shrimp


Ziemeļu garneles dzīvo uz mīkstām nogulumu gruntīm 50–500 m dziļumā. Ziemeļu garneles pārojas rudenī, un pēc tam mātīte apaugļotās olšūnas, ikrus, visu ziemu nēsā starp savām pakaļējām kājām. Ziemeļu garneles sastopamas lielā Ziemeļatlantijas daļā. Pieaugusi garnele var sasniegt 16–17 cm garumu.

IZPLATĪBA

Sastopama Ziemeļjūrā, Barenca jūrā, Atlantijas okeānā, reģionos ap Islandi, Grenlandi un Ņūfaundlendu, kā arī Klusā okeāna ziemeļu daļā.
 

ZVEJAS VEIDI

Garneles tiek zvejotas ar grunts traļiem, kuri nodara kaitējumu auksto jūru dziļūdens koraļļu rifiem. Zvejojot ar šiem traļiem, tiek iegūts liels piezvejas apjoms, lai gan modernās tehnoloģijas sniedz iespēju no tā izvairīties.

REKOMENDĀCIJA

Iegādājieties garneles tikai tad, ja tās ir audzētas saskaņā ar ASC sertifikātu, iegūtas saskaņā ar MSC sertifikātu vai iegūtas pie Bafina salas (Kanāda).  

REKOMENDĀCIJA

Esiet uzmanīgi iegādājoties ziemeļu garneles, kas nozvejotas Barenca vai Norvēģu jūrās, nozvejotas pie Grenlandes vai ar traļiem pie Islandes vai Kanādas, kā arī, ja Norvēģijas zvejnieki tās nozvejojuši Skagerakā vai Norvēģu dienvidu piekrastē (pateicoties uzlabotajai kontrolei).

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet garneles, kas iegūtas Kategatā vai Ziemeļjūrā, kā arī Atlantijas okeāna ziemeļrietumu vai ziemeļaustrumu daļā. Izvairieties arī no tādu garneļu iegādes, kas iegūtas Skageraka šaurumā, jo tur to zvejniecība balansē uz bioloģiski drošas, resursu saglabāšanu nodrošinošas robežas, kā arī nodara ievērojamu kaitējumu jūras gultnē mītošajām jūras organismu kopienām.

VAI ZINĀT, KA….

Ziemeļu garneles vienlaicīgi ir gan mātītes, gan tēviņi. Kamēr garneles ir jaunas, tās ir tēviņi, bet vēlāk to reproduktīvā sistēma pārveidojas, un tēviņi kļūst par mātītēm.
 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF
Pandalus borealis
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF