Haizivis un rajas | WWF Latvia

Haizivis un rajas rel=
Zvejnieks tur rokās nogrieztu haizivs (Sphyrna lewini) spuru, Kostarika, Klusais okeāns.
© naturepl.com / Jeff Rotman / WWF
Lat. Elasmobranchii
Eng. Shark (haizivs), ray (raja)


Haizivis un rajas ir skrimšļzivis. Tās aug lēni, un tās apdraud pārāk intensīva zveja. Haizivis mēdz izmantot kā baltās zivis, piem., tradicionālajā Lielbritānijas ēdienā ”fish and chips” (fritēta zivs fileja un kartupeļi). Nelegālā haizivju zveja ir liels drauds daudzām haizivju sugām. Baltijas jūrā gan haizivis nav novērotas, tomēr pasaules otrā lielākā haizivs, milzu haizivs, dažreiz mēdz iepeldēt arī Ziemeļjūrā.

Daudzas no haizivju sugām ir ierindotas gan Starptautiskās Dabas aizsardzības savienības (IUCN) Sarkanajā sarakstā, gan arī Konvencijā par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITIES).
 

Vislielāko apdraudējumu haizivju resursiem rada pārāk intensīvā zveja un haizivju medības spuru dēļ, bez tam miljoniem haizivju mirst, iepinušās tīklos, kas paredzēti citu zivju iegūšanai. Zvejojot haizivis tropu ūdeņos, netīšām tiek notverti un ievainoti arī bruņurupuči, putni un jūras zīdītāji.

Haizivis vairojas vēlu, kad jau ir nobriedušas, un katru gadu tās rada tikai dažus mazuļus. Šī iemesla dēļ pat neintensīva zvejniecība var ātri samazināt haizivju skaitu.
 
 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet haizivis un rajas, neatkarīgi no to nozvejas vietas vai metodes. 

Patiesība par haizivīm

Kādu mediji un filmas ir radījuši iespaidu par šīm patiesībā kautrīgajām, zinātkārajām un uzmanīgajām jūras plēsējām.
 
Noskaties iedvesmojošo TEDxWWF

 
 
 
	© Scandinavian Fishing Year Book – scandposters.com
Haizivs
© Scandinavian Fishing Year Book – scandposters.com

Haizivs spuru aizliegums Honkongā

 
	© Jürgen Freund / WWF
Žāvēti jūras produkti, piemēram, haizivs spuras un pērgliemenes Šeung Van rajonā, Honkongā.
© Jürgen Freund / WWF

Saskaņā ar IUCN, no 468 haizivju sugām 74 ir apdraudētas. Ik gadu tiek nogalinātas līdz pat 73 miljoniem haizivju, lai apmierinātu milzīgo pieprasījumu pēc tām.


Honkonga tiek saukta par „haizivju spuru galvaspilsētu”, jo aptuveni puse no visām haizivs spurām katru gadu pārdotas tieši tur.

2013. gada septembrī Honkongas valdība izlēmusi no oficiālās ēdienkartes izņemt haizivs spuras un zilās tunzivis.