Menca | WWF Latvia

Menca rel=
Atlantijas menca (Gadus morhua), Bergena, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF
Lat. Gadus morhua
 

Mencas dzīvo aukstā ūdenī ziemeļu akvatorijās 500–600 m dziļumā. Šīs zivis bieži veic simtiem kilometru garu ceļu starp nārstošanas un barošanās vietām. Mencas sastopamas no Barenca jūras līdz pat Francijas rietumkrastam. Zvejo galvenokārt ar āķu jedām, tīkliem un riņķvadiem. Mencas minimālais zvejas garums Baltijas jūrā ir 35cm

Nārstošanai mencas ir nobriedušas, kad sasniegušas 40–60 cm garumu.

IZPLATĪBA

Šīs zivis tiek zvejotas visā Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā – no Barenca jūras līdz Francijas rietumu piekrastei, kā arī Baltijas jūrā.
 

RESURSU STĀVOKLIS

Baltijas jūrā uz austrumiem un rietumiem no Bornholmas salas sastopamas divas mencu populācijas, kas nārsto dažādos gadalaikos.
 
Lai gan Baltijas mencu resursu stāvoklis uzlabojās, jo tika īstenots Eiropas Savienības ilgtermiņa Mencu resursu pārvaldības plāns, saskaņā ar kuru zvejas izraisīto mirstību bija nepieciešams samazināt līdz līmenim, kas nodrošinātu ilgtspējīgu nozveju, kopš 2014.gada Starptautiskās jūras pētniecības padomes dati norāda, ka Baltijas jūras austrumu mencas resursi ir pasliktinājušies. Savukārt, Baltijas jūras rietumu mencu resursi tiek pastāvīgi pārzvejoti, it īpaši dēļ nepietiekamas resursu pārvaldības.

Baltijas jūras mencu resursi ir atkarīgi arī no citiem faktoriem, viens no svarīgākajiem – sāļa un ar skābekli piesātināta ūdens pieplūde no Ziemeļjūras. Lielāks skābekļa daudzums Baltijas jūrā rada labvēlīgākus apstākļus mencu nārstošanai.

Barenca jūras ziemeļaustrumu daļas resursi nepārsniedz bioloģiski drošas robežas, savukārt pie Norvēģijas krastiem šīs zivis ir pārzvejotas.

 

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties mencas, kas nozvejotas Barenca jūrā un Ziemeļjūrā ar žaunu tīkliem vai āķu jedām noķertās zivis.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet mencas, kas iegūtas zem minimālā nozvejas garuma (35cm) vai zvejotas ar traļiem. Kā arī mencas, kas nozvejotas Atlantijas okeāna ziemeļrietumu un ziemeļrietumu  daļas ūdeņos, jo to krājumu stāvoklis ir kritisks un atsevišķām populācijām pat ir ieviests zvejas moratorijs. Līdzīga rekomendācija būtu attiecināma arī uz mencām pie Norvēģu jūras piekrastes. 

  •  
	© WWF
    Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"