Menca | WWF Latvia

Menca rel=
Atlantijas menca (Gadus morhua), Bergena, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF
Lat. Gadus morhua
Eng. Cod

 

Mencas dzīvo aukstā ūdenī ziemeļu akvatorijās 500–600 m dziļumā. Šīs zivis bieži veic simtiem kilometru garu ceļu starp nārstošanas un barošanās vietām. Mencas sastopamas no Barenca jūras līdz pat Francijas rietumkrastam. Zvejo galvenokārt ar āķu jedām, tīkliem un riņķvadiem. Mencas minimālais zvejas garums Baltijas jūrā ir 35cm

Nārstošanai mencas ir nobriedušas, kad sasniegušas 40–60 cm garumu.

IZPLATĪBA

Šīs zivis tiek zvejotas visā Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā – no Barenca jūras līdz Francijas rietumu piekrastei, kā arī Baltijas jūrā.
 

RESURSU STĀVOKLIS

Baltijas jūrā uz austrumiem un rietumiem no Bornholmas salas sastopamas divas mencu populācijas, kas nārsto dažādos gadalaikos.
 
Starptautiskās jūras pētniecības padomes (ICES) dati norāda, ka Baltijas jūras austrumu mencas resursi ir kristiskā stāvoklī. Savukārt, Baltijas jūras rietumu mencu resursi tiek pastāvīgi pārzvejoti, it īpaši dēļ nepietiekamas resursu pārvaldības.

Baltijas jūras mencu resursi ir atkarīgi arī no citiem faktoriem, viens no svarīgākajiem – sāļa un ar skābekli piesātināta ūdens pieplūde no Ziemeļjūras. Lielāks skābekļa daudzums Baltijas jūrā rada labvēlīgākus apstākļus mencu nārstošanai.

 

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms izvēlieties mencas, kas nozvejotas Barenca jūrā, Norvēģu jūrā vai ar tīkliem Kategatā un Skagerakā.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet mencas, kas iegūtas zem minimālā nozvejas garuma (35cm) vai zvejotas ar traļiem. Kā arī mencas, kas nozvejotas Baltijas jūrā un Atlantijas okeāna ziemeļrietumu un ziemeļaustrumu daļas ūdeņos, jo to krājumu stāvoklis ir kritisks un atsevišķām populācijām pat ir ieviests zvejas moratorijs. Līdzīga rekomendācija būtu attiecināma arī uz mencām Norvēģijas piekrastē un Klusā okeāna ziemeļrietumu vai ziemeļaustrumu daļā.

 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
Menca
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
 
	© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids
© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids