Omārs | WWF Latvia

Omārs rel=
Omārs (Homarus gammarus), Kvitsoja, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF

Norvēģijas omārs

Lat. Nephrops norvegicus
Eng. Norway lobster

Norvēģijas omārs sastopams tuneļos un alās, ko tas izrok mīkstos dubļos 50–600 m dziļumā. Tas ir labi nomaskējies plēsējs, kas naktī medī citus vēžveidīgos. Norvēģijas omāri ir izplatīti jūras piekrastē no Norvēģijas līdz pat Portugālei. Norvēģijas omāra minimālais nozvejas izmērs ir aptuveni 12 cm, atkarībā no reģiona, kur tas nozvejots. 

 

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Izvēlieties omārus, kas noķerti ar murdiem Kategatā, Skagerakā vai Ziemeļjūrā vai iegūts saskaņā ar MSC sertifikātu. Tādā veidā piezvejas apjoms tiek samazināts līdz minimumam un vēl neizaugušos īpatņus iespējams atbrīvot, nenodarot tiem kaitējumu.

UZMANĪGI!

Padomājiet pirms iegādājaties omārus, kas noķerti ar  pelaģiskiem traļiem Zviedrijā.

NEĒDIET!

Omāru zvejošanai ar traļiem Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā.

 rel=
Omārs
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon

Eiropas omārs

Lat. Hommarus gammarus
Eng. European lobster

Omārs dzīvo Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu piekrastē uz akmeņainām gultnēm, līdz 150 m dziļumā. Tas ir naktī aktīvs mednieks, kas pārtiek no gliemenēm, mīdījām un jūras ežiem. Sakarā ar pārzvejas pastiprināšanos omāriem ir ieviesti minimālie nozvejas izmēri – piemēram Īrijā muguras čaulai jābūt vismaz 8,7 cm garai. Omāri tiek ķerti ar speciāliem murdiem jeb krātiņiem, kas ir saudzīga un videi draudzīga zvejas metode.

 

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Droši lietojiet uzturā omārus, kas iegūti saskaņā ar MSC sertifikātu, kā arī Amerikas omārs (homarus americanus), ja noķerts ar murdiem Atlantijas okeāna ziemeļrietumu daļā.

UZMANĪGI!

Padomājiet pirms iegādājaties Eiropas omārus (homarus gammarus), kas noķerti ar murdiem Zviedrijas, Skotijas vai Anglijas ūdeņos.

NEĒDIET!
Nepērciet omārus, kas noķerti ar murdiem Ziemeļjūrā, Skagerakā, Kategatā vai Norvēģijas ūdeņos.

 
© Marine Stewardship Council
MSC logotips
© Marine Stewardship Council
MSC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek iegūti ilgtspējīgā veidā.

Uzzini vairāk: https://www.msc.org/home