Omārs | WWF Latvia

Omārs rel=
Omārs (Homarus gammarus), Kvitsoja, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF

Norvēģijas omārs

Lat.Nephrops norvegicus
Eng. Norwegian lobster
 
Norvēģijas omārs galvenokārt ir sastopams tuneļos un alās, ko tas izrok mīkstajā ūdens gultnē 30–250 m dziļumā. Tas ir labi nomaskējies plēsējs, kas naktī medī citus vēžveidīgos. Norvēģijas omāri ir izplatīti gar piekrasti no Norvēģijas līdz pat Portugālei. N orvēģijas omāru u zskata par pieaugušu, kad tas ir sasniedzis apmēram 24 cm garumu no galvas līdz astes galam.

ZVEJAS VEIDI

Norvēģijas omāru zvejniecībā dominē gultnes tralēšana, lai arī pastāv alternatīva, augsti selektīva omāru zvejas metode ar grozveida lamatām un murdiem.

 

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties omārus, kas noķerti ar murdiem Kategatā, Skagerakā vai Ziemeļjūrā. Tādā veidā piezvejas apjoms tiek samazināts līdz minimumam un vēl neizaugušos īpatņus iespējams atbrīvot, nenodarot tiem kaitējumu.
 

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms iegādājaties omārus, kas noķerti ar selektīvajiem traļiem Zviedrijā.

 

REKOMENDĀCIJA

Omāru zvejošanai ar traļiem raksturīga liela piezveja – līdz pat trešdaļai no loma. Piezvejā bieži nokļūst mencas kā arī citas nereti aizsargājamas un neizaugušas zivis. Piezvejā noķertās zivis tiek nedzīvas izgāztas atpakaļ jūrā.

Vai zināt, ka...

Eiropas omāru savvaļas krājumi sarūk.
 rel=
Omārs
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon

Omārs

Lat. Hommarus spp
Eng. Lobster


Omārs dzīvo akmeņainās gultnēs seklā jūras ūdenī. Tas ir naktī aktīvs mednieks, kas pārtiek no gliemenēm, mīdījām un jūras ežiem. No 1994. gada omāriem ir ieviesti minimālie zvejošanas izmēri. Muguras čaulai jābūt vismaz 8 cm garai, lai omāru drīkstētu nozvejot. Vasarā omāru zveja ir aizliegta. Ziemeļamerikas krastos sastopams Homarus americanus omāra paveids. Omāri tiek ķerti ar speciāliem murdiem jeb krātiņiem, kas ir saudzīga zvejas metode.
 

REKOMENDĀCIJA

Droši lietojiet uzturā omārus, kas iegūti saskaņā ar MSC sertifikātu, kā arī Amerikas omārs (homarus americanus), ja noķerts ar murdiem Atlantijas okeāna ziemeļrietumu daļā.

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms iegādājaties Eiropas omārus (homarus gammarus), kas noķerti ar murdiem Zviedrijas, Skotijas un Anglijas ūdeņos.
 

REKOMENDĀCIJA
Nepērciet omārus, kas noķerti Ziemeļjūrā vai Norvēģijā vai arī ar traļiem, neatkarīgi no noķeršanas vietas. 

 
	© Marine Stewardship Council
MSC logotips
© Marine Stewardship Council
MSC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek iegūti ilgtspējīgā veidā.

Uzzini vairāk: https://www.msc.org/home