Pangasijas | WWF Latvia

Pangasijas rel=
Pangasijas tiek sagatavotas eksportam Hung Vuong fabrikā, My Tho, Mekongas delta, Vjetnama.
© WWF / Greg Funnell

Pangasija jeb svītrainais sams

Lat.Pangasius hypophthalmus
De. Pangasius
 
Oficiālais šīs zivs nosaukums ir svītrainais sams, taču veikalos un restorānos šī zivs bieži tiek pārdota vai pasniegta kā pangasija vai Vjetnamas pangasija. Pievilcīgās cenas dēļ pangasijas ir diezgan iecienītas Latvijas pircēju vidū.


Pangasijas ir tropu saldūdens samu kārtas zivis, kuras viegli audzējamas zivsaimniecībās. Tās cēlušās no Mekongas upes un šobrīd tiek audzētas lielā daļā Āzijas. Lielākā daļa audzēto pangasiju tiek eksportēta uz Eiropu.
 

RESURSU STĀVOKLIS

Pangasijas dabā sastopamas Dienvidaustrumāzijā, Mekongas upes deltā, taču vienkāršās audzēšanas un aprūpes dēļ šobrīd tās tiek audzētas vairumā Āzijas reģionu. Savvaļā mītošu pangasiju nav daudz.
 

AUDZĒŠANA

Pangasijas tradicionāli tiek audzētas dīķos, taču arvien populārāka kļūst to audzēšana arī upēs iegremdētos krātiņos jeb sprostos. Zivkopības saimniecības Āzijā tiek slikti kontrolētas, līdz ar to saimniecībās lietoto ķīmisko vielu dēļ tiek piesārņotas upes un apkārtējās teritorijas.

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Tā kā pangasiju pieprasījums attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās, saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC.
 

REKOMENDĀCIJA

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Tā kā pangasiju pieprasījums attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās, saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC (Aquaculture Stewardship Council). Izvēlieties produktus ar ASC sertifikātu!

 

REKOMENDĀCIJA

Pangasiju audzēšana ūdenskrātuvēs ir iemesls daudzām vides problēmām – organiskajam piesārņojumam, slimību un parazītu izplatībai, kā arī farmaceitiskās un ķīmiskās rūpniecības līdzekļu ietekmei uz apkārtējo vidi, tāpēc šādās saimniecībās augušas zivis neizvēlieties! Piedevām, lai izaudzētu 1 kg pangasiju, barībai nepieciešams aptuveni tāds pats apjoms savvaļas zivju.

 
	© ASC
ASC logotips
© ASC
ASC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek audzēti ar atbildību pret vidi.

Uzzini vairāk: www.asc-aqua.org