Pangasijas | WWF Latvia

Pangasijas rel=
Pangasijas tiek sagatavotas eksportam Hung Vuong fabrikā, My Tho, Mekongas delta, Vjetnama.
© WWF / Greg Funnell

Pangasija jeb svītrainais sams

Lat.Pangasius hypophthalmus
Eng. Pangasius
 
Svītrainais sams, ko bieži dēvē arī par pangasiju, dabā ir sastopams Dienvidaustrumāzijā, Mekongas upes deltā. Svītrainais sams ir visēdājs. Dažkārt tas var sasniegt pat trīs metru garumu. Līdzīgi kā tilapijas, svītrainos samus audzē lielākajā Āzijas daļā, kur to audzēšanā lietotās ķīmiskās vielas negatīvi ietekmē apkārtējo vidi. Lai mainītu situāciju, daudzas no zivjaudzēšanas saimniecībām cenšas iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC ("Aquaculture Stewardship Council"). Audzētā pangasija galvenokārt tiek eksportēta uz Eiropu.
 

RESURSU STĀVOKLIS

Pangasijas dabā sastopamas Dienvidaustrumāzijā, Mekongas upes deltā, taču vienkāršās audzēšanas un aprūpes dēļ šobrīd tās tiek audzētas vairumā Āzijas reģionu. Savvaļā mītošu pangasiju nav daudz.
 

AUDZĒŠANA

Pangasijas tradicionāli tiek audzētas dīķos, taču arvien populārāka kļūst to audzēšana arī upēs iegremdētos krātiņos jeb sprostos. Zivkopības saimniecības Āzijā tiek slikti kontrolētas, līdz ar to saimniecībās lietoto ķīmisko vielu dēļ tiek piesārņotas upes un apkārtējās teritorijas.

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Tā kā pangasiju pieprasījums attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās, saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC.
 

REKOMENDĀCIJA

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Tā kā pangasiju pieprasījums attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās, saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC (Aquaculture Stewardship Council). Izvēlieties produktus ar ASC sertifikātu!

 

REKOMENDĀCIJA

Pangasiju audzēšana ūdenskrātuvēs ir iemesls daudzām vides problēmām – organiskajam piesārņojumam, slimību un parazītu izplatībai, kā arī farmaceitiskās un ķīmiskās rūpniecības līdzekļu ietekmei uz apkārtējo vidi, tāpēc šādās saimniecībās augušas zivis neizvēlieties! 

 
	© ASC
ASC logotips
© ASC
ASC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek audzēti ar atbildību pret vidi.

Uzzini vairāk: www.asc-aqua.org
 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon