Pangasijas | WWF Latvia

Pangasijas rel=
Pangasijas tiek sagatavotas eksportam Hung Vuong fabrikā, My Tho, Mekongas delta, Vjetnama.
© WWF / Greg Funnell

Pangasijas

Lat. Pangasiidae sp.
Eng. Pangasius

Pangasijas dabā sastopamas Dienvidaustrumāzijā - Mekongas upes baseinā un citās lielās upēs. Pangasijas ir visēdājas, tās barojas gan ar augiem, gan bezmugurkaulniekiem un citām zivīm. Dažkārt pangasijas dabā var sasniegt pat 1,5 metru garumu.

Savvaļā mītošu pangasiju ir palicis pavisam maz. Tomēr, līdzīgi kā tilapijas, pangasijas Āzijā masveidīgi audzē akvakultūrā.  Vairums pangasiju tiek audzētas dīķos un upēs iegremdētos krātiņos jeb sprostos. Akvakultūras saimniecības Āzijā tiek slikti kontrolētas un to darbībai ir negatīva ietekme uz vidi un cilvēka veselību. Saimniecības lieto neskaidras izcelsmes, zemas kvalitātes barību, kas piesārņo dabiskos ūdeņus; izbūvējot audzētavas, tiek iznīcinātas dabiskas ekosistēmas; zivis tiek profilaktiski barotas ar medikamentiem, kas uzkrājas to gaļā un nonāk cilvēka uzturā.

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Pieprasījums pēc pangasijām attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās un saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kas ļauj iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu (ASC certificate) un ir svarīgs solis, lai šīs zivis vēl plašāk tirgotu Eiropā un Ziemeļamerikā.
 

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Šobrīd pangasiju saimniecībās notiek straujas pārmaiņas. Tā kā pangasiju pieprasījums attīstības un jaunattīstības valstīs samazinās, saimniecības cenšas samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī iegūt Akvakultūras pārvaldības sertifikātu ASC (Aquaculture Stewardship Council). Izvēlieties produktus ar ASC sertifikātu!

 

NEĒDIET!

Neizvēlieties pangasiju, kas ir konvencionāli audzēta Āzijā. Pangasiju audzēšana ūdenskrātuvēs ir iemesls daudzām vides problēmām – organiskajam piesārņojumam, slimību un parazītu izplatībai, kā arī farmaceitiskās un ķīmiskās rūpniecības līdzekļu ietekmei uz apkārtējo vidi, tāpēc šādās saimniecībās augušas zivis neizvēlieties! 

 
© ASC
ASC logotips
© ASC
ASC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek audzēti ar atbildību pret vidi.

Uzzini vairāk: www.asc-aqua.org
 
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon