Tilapija | WWF Latvia

Tilapija rel=
Nīlas tilapija (Oreochromis niloticus)
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
Lat. Oreochromis niloticus
Eng. Nile Tilapia


Tilapijas ir tropu zivis, kas tiek audzētas ezeros un aizsprostos jau vairāk nekā 3000 gadu. Tilapiju izcelsme meklējama Āfrikā, kur tās arī mūsdienās ir sastopamas savvaļā. Šīs zivis ir visēdāji un tās pārtiek no planktona, bezmugurkaulniekiem un citiem ūdenī mītošiem organismiem. Tilapijas sasniedz dzimumbriedumu 5–6 mēnešu vecumā, un ikri inkubācijas periodā atrodas mātītes mutē. Pēc 1–2 nedēļām no ikriem izšķiļas zivju kāpuri. Tilapijas var sasniegt 10 gadu vecumu un svērt līdz 5 kg.
 

AUDZĒŠANA

Tilapijas tiek audzētas Āfrikā un Āzijas tālajos austrumos, tiecoties apmierināt vietējo un strauji augošo ārzemju tirgu.

Tropiskos apstākļos šo zivju audzēšana ir diezgan vienkārša, bet, audzējot bargākos apstākļos, ūdens ir jāsilda, un šim nolūkam nereti tiek izmantots arī rūpnieciski ražots siltums.

Dabā mītošu tilapiju zveja šobrīd vairs nav ienesīga, tāpēc tās visbiežāk tiek audzētas mazās zivsaimniecībās, kurās tiek izmantoti augšanas hormoni un antibiotikas. Lai saglabātu zemas zivju audzēšanas izmaksas, tilapijas vaisliniekus reti pavairo saimniecībās, tos visbiežāk nozvejo dabiskajās ūdenstilpēs.

REKOMENDĀCIJA

Droši lietojiet uzturā tilapijas, kas ir audzētas saskaņā ar ASC sertifikātu

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms iegādājaties tilapijas, kas ir audzētas Brazīlijā. 

REKOMENDĀCIJA

Izvairieties iegādāties Dienvidamerikā, Āzijā vai Ēģiptē audzētas tilapijas, jo to audzēšanas veidi nodara kaitējumu vietējai faunai, palielinot ūdens piesārņojumu, bojājot dzīvotnes un izplatot slimības un parazītus.

 
	© Aquaculture Stewardship Council
ASC logotips
© Aquaculture Stewardship Council
ASC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek audzēti ar atbildību pret vidi.

Uzzini vairāk: www.asc-aqua.org