Ziemeļu ēdamgliemenes jeb mīdijas | WWF Latvia

Ziemeļu ēdamgliemenes jeb mīdijas rel=
Blue mussel (Mytilus edulis)
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
Lat. Mytilus edulis
Eng. Blue mussel


Mīdijas piestiprinās pie akmeņiem, klintīm un citām cietām virsmām apmēram 10 m zem ūdens virsmas, veidojot blīvus barus. Tām patīk vietas, kur dominē spēcīgas straumes. Ziemeļu ēdamgliemenes sastopamas visās mērena un auksta ūdens jūrās, ieskaitot Baltijas jūru. Savvaļā mīdijas tiek zvejotas, skrāpējot jūras gultni ar dragām, vai arī novācot tās ar rokām.

Mīdijas tiek plaši audzētas akvakultūrā un to audzēšana ir salīdzinoši vienkārša – ēdamgliemenes barojas, no ūdens filtrējot planktonu. Mīdijas tiek audzētas dažādos veidos, piemēram, lietojot speciālus, ar tīklu apvilktus rāmjus, uz ūdenī iegremdētām virvēm un uz paisuma-bēguma zonās iedzītiem stabiem.

Filtrējot ūdeni un izņemot no tā organiskās daļiņas mīdijas spēlē nozīmīgu lomu jūru un okeānu attīrīšanā.
 

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Pērciet mīdijas, kas vāktas ar rokām Norvēģijā vai ja audzētas Eiropā. Ja audzēta audzētavā ar ASC sertifikātu vai iegūta saskaņā ar MSC sertifikātu. Izvairieties no savvaļas mīdiju lietošanas, kas vāktas mehāniski, jo to zvejai tiek izmantotas iekārtas, kas no jūras gultnes izzvejo ne tikai mīdijas, bet iznīcina arī tajā dabiski mītošo jūras organismu kopienas.

NEĒDIET!
Nepērciet mīdijas, kas ievāktas, skrāpējot jūras gultni ar dragām vai ar traļiem, neatkarīgi no zvejas vietas.