Zobenzivs | WWF Latvia

Zobenzivs rel=
Zobenzivs (Xiphias gladius) mirusi zvejas tīklā. Tīkls izlikts zilspuru tunzivju zvejai. Zobenzivs noķerta nejauši (piezveja). San Pietro, Itālija.
© Brian J. Skerry / National Geographic Stock / WWF
Lat. Xiphias gladius
De. Schwertfisch
En. Swordfish


Zobenzivs ir liela jūras zivs ar iespaidīgu „medību ieroci” – zobenu. Zobenzivs var sasniegt 2m garumu, mērot no astes spuras līdz zobena smailei. Tās pārtiek no zivīm, piemēram, makrelēm, barakudām, hekiem, sarkanasariem un siļķēm, un tās izmanto savu zobenu, lai nogalinātu laupījumu. Zobenzivis dzīvo mērenu un siltu temperatūru ūdeņos un tās nārsto pavasarī Atlantijas okeānā pie Sargasu jūras dienviddaļas. 

Ietekme uz vidi

Tīklos bieži vien nonāk arī jūras bruņurupuči, putni un zīdītāji, haizivis un citas zivju sugas, no kurām daudzas jau ir apdraudēto sugu vidū.

Zvejas veids

Zobenzivis zvejo ar harpūnām, āķu jedām, tīkliem un riņķvadiem.

Pārvaldība

Ārpus reģioniem, kuros ir spēkā kādas valsts likumi (t.s., tāljūrā), par zvejniecības kontroli ir atbildīgas zvejniecības organizācijas, kuras savus noteikumus reti kad var īstenot. Tādējādi pārvaldība ir neefektīva vai daļēji efektīva.
 
REKOMENDĀCIJA
Zobenzivs, kas sertificēta atbilstoši  MSC standartam vai nozvejota ar harpūnām Atlantijas okeāna ziemeļrietumu daļā (ASV vai Kanādā). 
 

REKOMENDĀCIJA

Esiet uzmanīgi ar šo zivju iegādi, ja tā nozvejota ar āķu jedām Dienvidāfrikas krastos. 


REKOMENDĀCIJA
Zobenzivs, kas zvejota siltajās jūrās.