Zutis | WWF Latvia

Zutis rel=
Eiropas zutis (Anguilla anguilla), Hardangera, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF
Lat. Anguilla anguilla
Eng. European Eel

 
Eiropas zušu dzīves cikls ir neparasts, un par tiem joprojām zināms ļoti maz. Tie dzīvo ļoti ilgi – ir dati, ka daži no zušiem sasnieguši pat 100 gadu vecumu.

Zuši nārsto Sargasu jūrā (kas apskalo Karību salas un Ziemeļamerikas austrumu piekrasti), bet kāpuri Eiropā atgriežas, izmantojot Golfa straumi. Eiropu tie sasniedz tikai pēc trīs gadus ilga ceļojuma, un tobrīd jau tiek saukti par stikla zušiem – caurspīdīgā ķermeņa dēļ.

Pēc 6–12 vai vairāk gadiem tēviņi sāk ceļojumu atpakaļ uz Sargasu jūru. Mātītes nobriest un atstāj upes, kad pagājuši vēl daži gadi. Tās izaug lielas un bieži mēdz būt vairāk nekā 1 m garas, savukārt tēviņi reti sasniedz 40 cm garumu.

Kad zuši sāk migrēt uz Sargasu jūru, tie iegūst sudrabotu nokrāsu, un migrācijas laiku pavada bez barošanās.
 

IZPLATĪBA

Zuši sastopami Atlantijas okeāna ziemeļos, Baltijas jūrā un Vidusjūrā, no kurienes tie migrē uz upēm un strautiem, lai izaugtu un nobriestu.
 

ZVEJAS VEIDI

Zuši tiek zvejoti ar murdiem (speciālas konstrukcijas zivju lamatām), zušu lamatām, āķu jedām un amatierzvejas piederumiem.

Vairumā Latvijas lielāko ezeru zušu krājumi tiek papildināti, ielaižot mazuļus, kas piegādāti no citām Eiropas valstīm. Pieprasīti ir arī stikla zuši, kurus piegādā zivsaimniecībām, kas nodarbojas ar zušu audzēšanu.

 
RESURSU STĀVOKLIS

Zušu eksistencei draud iznīcība – šobrīd atlicis tikai aptuveni 1% no kādreizējās Eiropas zušu populācijas. Katru gadu Eiropas krastus sasniegušo stikla zušu skaits samazinās.

Eiropas zutis ir ierakstīts IUCN Starptautiskajā Sarkanajā grāmatā. Sakarā ar zušu krājumu kritisko stāvokli, Eiropas Savienībā un arī Latvijā kopš 2009. gada ir pieņemts Nacionālais Zušu krājuma pārvaldības plāns, kas paredz stikla zušu un zušu mazuļu ielaišanu ūdenstilpēs, kas savienotas ar jūru.

Speciāli rūpnieciskās zvejas un makšķerēšanas ierobežojumi papildus esošajiem plānoti netiek.
 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet ne savvaļā, ne saimniecībās augušus zušus, jo tie visi pieder vienai un tai pašai – iznīkstošai – zivju sugai. Visi audzētie zuši ir izaudzēti no savvaļā noķertajiem zušu mazuļiem. Nebrīvē zuši nevairojas.

Nopirkdami zuti, mēs piedalāmies šīs sugas iznīcināšanā!

 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
Zutis
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF-Canon
 
	© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"
© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"