Aicinām 9. jūlijā doties uz piekrasti darīt labu dabai | WWF Latvia

Aicinām 9. jūlijā doties uz piekrasti darīt labu dabaiPublicēts 02 jūlijs 2020   |  
talka, daru labu dabai, tatārijas salāts, invazīva suga
© Zigurds Krievāns
Pasaules Dabas Fonds un Dabas aizsardzības pārvalde aicina ceturtdien, 9. jūlijā, no plkst. 11.00 līdz 14.00 Rītabuļļu pludmalē piedalīties iniciatīvas “Daru Labu Dabai” dabas saglabāšanas misijā. Dabas parka “Piejūra” kāpu zonā ekspertu pavadībā tiks ierobežota invazīvā svešzemju auga, Tatārijas salāta, izplatība. Praktiskais pasākums ir iespēja ikvienam izzināt Latvijas piejūras ekosistēmu un līdzdarboties dabas saglabāšanas labā.

Līdz ar pulcēšanās iespējas atjaunošanu valstī, kustība “Daru labu dabai” atsāk izglītojošos un praktiskos pasākumus dabā, kuros ikviens interesents var uzzināt par dažādām ekosistēmām – kā tās sargāt un kā dabas daudzveidība laika gaitā ir mainījusies cilvēku ietekmē. 9. jūlija pasākuma dalībniekiem būs iespēja uzzināt par svešzemju augiem, kas apdraud kāpām raksturīgās augu sugas, un ierobežot invazīvā svešzemju auga – Tatārijas salāta – izplatību.

“Tatārijas salāts (Lactuca tatarica) ir augs, kas izplatīts Eirāzijas stepes joslā. Tas uzskatāms par invazīvu jeb agresīvu sugu, kas Latvijā ir nonākusi ar cilvēku starpniecību. Rītabuļļu pludmalē, kas atrodas dabas parka “Piejūra” teritorijā, šis augs sastopams gan kā atsevišķi eksemplāri, gan arī grupās. Pēdējos gados vietām kāpu ieplakās Tatārijas salāts ir izteikti sācis dominēt, veidojot monolītas audzes. Lai saglabātu un atjaunotu biotopus, ir jāveic aktīva Tatārijas salāta ierobežošana, nepieļaujot šī auga vienlaidus audžu veidošanos”, skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra “Meža māja” vadītāja Agnese Balandiņa.

Pirmo reizi Rītabuļļu pludmalē Tatārijas salāta ierobežošanas pasākumi tika veikti jau 2018. gadā projektā “LIFE CoHaBit”, sadarbojoties ar vietējiem jauniešiem un Ķemeru Nacionālā parka jaunajiem reindžeriem. Pagājušajā gadā talkā iesaistījās arī LR Veselības ministrijas pārstāvji. Jau šogad šie darbi sniedza uzskatāmus rezultātus – atbrīvotajā kāpā Tatārijas salātu apjoms ir krietni sarucis. Tomēr augs vēl joprojām šeit ir sastopams. Tatārijas salāta izplatības pilnīgai ierobežošanai, darbus nepieciešams veikt vairākkārt. Projekta “LIFE CoHaBit” komanda 30. jūnijā organizēja talku, kuras laikā no invazīvā svešzemju auga tika atbrīvota daļa kāpas, bet 9. jūlija talkā plānots šos darbus turpināt.

Elīna Pekšēna, Pasaules Dabas Fonda izglītības projektu vadītāja uzsver: “Iniciatīvā “Daru labu dabai” dabas daudzveidības izzināšana un saglabāšanas darbi mijas ar iespēju labi pavadīt laiku ārpus telpām lieliskā kompānijā. Tā ir neizmirstama pieredze.” Pēc darba, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, organizatori dalībniekus cienās ar garšīgu zupu.

Pieteikšanās dalībai pasākumā līdz 8. jūlijam: šeit
Pulcēšanās vieta: Rītabuļļu pludmales stāvvieta
Pasākuma norises vieta kartē: https://goo.gl/maps/4RSb1swYpxAUhYcu7

Labie darbi dabai talku veidā notiek īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, tostarp, nacionālajos parkos. Tie piemēroti no 10 līdz pat 100 cilvēku lieliem kolektīviem. Kopīgi talkojot, iespējams ne tikai palīdzēt Latvijas dabā saglabāt tās unikālās ainavas, bet arī mācīties par Latvijā sastopamajām dabas vērtībām, praktizēties dažādu biotopu ieteicamajos apsaimniekošanas darbos, kā arī apceļot un izzināt Latviju.


“Aicinām 9. jūlijā doties uz piekrasti darīt labu dabai” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par “Aicinām 9. jūlijā doties uz piekrasti darīt labu dabai” saturu atbild nodibinājums “Pasaules Dabas Fonds”.

talka, daru labu dabai, tatārijas salāts, invazīva suga
© Zigurds Krievāns Enlarge
tatārijas salāts, talka
© Dabas aizsardzības pārvalde Enlarge

komentāri

blog comments powered by Disqus