What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

Ezera ekosistēmas arhitekti 2.daļa

Turpinām iepazīt ezeru ekosistēmu arhitektus! Ezeram tipiskā barības ķēde parasti sastāv no četriem posmiem, kurā otrais posms ir mikroskopiskie vēžveidīgie jeb zooplanktons. Tie ir mazi, caurspīdīgi organismi, kas barojas ar fitoplanktonu.

Ezera ekosistēmas arhitektūras pirmie divi posmi – fitoplanktons un zooplanktons – viens otru ietekmē caur barošanās procesiem. Minētie procesi ir ļoti svarīgi ezera veselības stāvokļa uzturēšanai. Piemēram, ja ezerā ir par maz zooplanktona organismu, tad fitoplanktons var pārlieku daudz savairoties. Šādā situācijā ezera ūdens var kļūt pārāk zaļš, kas var kaitēt citiem ezerā mītošajiem radījumiem, kā arī peldētājiem.
Ja ezerā zooplanktona organismu ir pietiekamā daudzumā, tad tie caur barošanās procesiem uztur līdzsvarā fitoplanktona apjomu. Sanāk, ka zooplanktons ir gan daļa no ezera struktūras, gan šīs struktūras veidotājs jeb ezera arhitekts.
 
Iepazīsties, šie zooplanktona organismi sastopami Latvijas ezeros:
  • 𝘿𝙖𝙥𝙝𝙣𝙞𝙖 𝙘𝙪𝙘𝙪𝙡𝙡𝙖𝙩𝙖 latviski šo dzīvnieku vari saukt arī par ūdens blusu. Varam pačukstēt, ka tā ir ļoti iecienīta uzkoda zivju mazuļiem.
  • 𝘾𝙮𝙘𝙡𝙤𝙥𝙨 𝙨𝙥𝙥 pieder pie zooplanktona organismu grupas, kurus sauc par airkājvēžiem. Pateicoties savai ķermeņa uzbūvei, tie spēj ātri un neregulāri kustēties, kas palīdz veiklāk izvairīties no nelabvēļiem.
  • 𝙇𝙚𝙥𝙩𝙤𝙙𝙤𝙧𝙖 𝙠𝙞𝙣𝙙𝙩𝙞𝙞 sugas pārstāvji ir vieni no lielākajiem zooplanktona organismiem Latvijas ezeros. Tie var būt pat Tava īkšķa naga izmērā.



Saturs tapis sadarbībā ar "Latvijas Hidroekoloģijas institūts" ezeru eksperti Martu Dieviņu.
Ilustrāciju autors – Normunds Ozols.

DALIES!

Palīdzi mums izplatīt šo ziņu