What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

Ezera ekosistēmas arhitekti 3. daļa

Ezera barības ķēde parasti sastāv no četriem posmiem. Trešais posms ir miermīlīgās zivis. Tās ir zivis, kuras ar citām zivīm nebarojas, bet ēd cita veida organismus, piemēram, mikroskopiskos vēžveidīgos jeb zooplanktonu. Miermīlīgās zivis caur barošanās procesiem uztur līdzsvarā zooplanktona apjomu, kas tālāk regulē fitoplanktona daudzumu. Tātad - miermīlīgās zivis ir daļa no ezera ekosistēmas uzbūves un arī tās arhitektes!

Visu sugu zivis savā dzīves sākumā pieder pie 3. barības ķēdes posma. Tas tāpēc, ka tikko no ikra izšķīlies zivs mazulis ir neliels, aptuveni 1 cm garš, tāpēc tas var apēst tikai maza izmēra organismus, piemēram, zooplanktonu.
 
Iepazīsties, šīs miermīlīgās zivis sastopamas Latvijas ezeros:
  • Repsis (𝘾𝙤𝙧𝙚𝙜𝙤𝙣𝙪𝙨 𝙖𝙡𝙗𝙪𝙡𝙖 (𝙇.)) ir tipiska planktonēdāja zivs, kas visu savu dzīvi barojas ar zooplanktonu. Interesanti, ka repsis ir tuvos rados ar sabiedrībā plaši zināmo lasi – tie abi pieder pie lašveidīgo kārtas zivīm.
  • Mailīte (𝙋𝙝𝙤𝙭𝙞𝙣𝙪𝙨 𝙥𝙝𝙤𝙭𝙞𝙣𝙪𝙨) – nereti cilvēki mēdz nelielas nezināma nosaukuma zivis dēvēt par mailītēm. Patiesībā mailīte ir zivju suga, kas dzīvo ar skābekli bagātās nelielās upēs un ezeros.
  • Līdakas (𝙀𝙨𝙤𝙭 𝙡𝙪𝙘𝙞𝙪𝙨 𝙇.) mazuļi – arī makšķernieku iemīļotā līdaka pašā dzīves sākumā ir tik maza, ka spēj apēst tikai zooplanktonu.