What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

10 idejas videi draudzīgiem Ziemassvētkiem

Pasaules Dabas Fonds piedāvā desmit idejas, kā svētku laikā mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi, gatavojoties svētkiem savlaicīgi un pārdomāti. Līdz pat Ziemassvētkiem Pasaules Dabas Fonda sociālo tīklu vietnēs Facebook un Instagram ikviens varēs uzzināt noderīgus ieteikumus un vairot radošas, videi draudzīgas idejas, daloties arī ar saviem piemēriem. Aktīvākais dalībnieks saņems īpašu balvu.

“Ziemassvētkiem nav jābūt patēriņa svētkiem. Tieši pretēji — Ziemassvētki ir brīdis, kad mēs varam atjaunot saikni ar dabu, domājot par savām rīcībām vai ejot dabā atbildīgi. Jāatceras, ka katrs mūsu iztērētais eiro ir tāds kā balsojums par to, kādu vēlamies redzēt mūsu pasauli. Nereti, lai padarītu svētku svinēšanu planētai draudzīgāku, vajadzīga tikai ideja, ” stāsta Elīna Pekšēna, Pasaules Dabas Fonda pārstāve. 

Pasaules Dabas Fonda sagatavotās 10 idejas rosina ikvienu praktizēt dabu un klimatu saudzējušus paradumus svētkos, kas ļaus izvairīties no papildu atkritumu radīšanas, neveicinās patēriņu, atbalstīs videi draudzīgos, vietējos pārtikas ražotājus, veicinās radošumu un atbildīgu maltīšu gatavošanu un rosinās izzināt dabas procesus ziemā. Kopā ar sociālo tīklu sekotājiem, kas dalīsies arī ar saviem piemēriem,  idejas vairos izpratni par atbildīgu Ziemassvētku svinēšanu!  
 
  1. Darini dāvanas pats vai iegādājies labdarības veikalos. Radoša darbošanās mājās vairos svētku noskaņu, tu atbalstīsi atbildīgus tirgotājus un mazināsi bezjēdzīgu lietu patēriņu.  
  2. Izvēlies netradicionālus iesaiņojuma materiālus: papīra iepirkumu maisiņus,  kartes, nošu vai pārstrādei nododamo gāmatu lapas. Tā tu mazināsi atkritumus. Atceries, spīdīgos ietinamos papīrus nevar pārstrādāt! 
  3. Darini apsveikumu kartītes pats. Tas vairos labās sajūtas, radošumu un lietu atkārtotas izmantošanas prasmes ģimenē. 
  4. Noskaņai izvēlies bišu vaska sveces. Tās būs arī lieliska dāvana. Parafīna sveces tiek ražotas no naftas produktiem. Bišu vaska sveces būs veselīgākas gan tev, gan mūsu planētai.
  5. Pagatavo rotājumus pats! Izvēlies mājās jau pieejamos vai izmanto saudzīgi ievāktos dabas materiālus. Tu samazināsi nepārstrādājamu vai vienreizlietojamu lietu patēriņu un neradīsi liekus atkritumus.
  6. Mājās rotā zarus, mēbeles vai istabas augus! Ja izvēlies mežā pušķot eglīti, dari to atbildīgi. Gūstot jaunu pieredzi dabā, ievēro principu - “Ko atnesi, to aiznes!”
  7. Veido produktu sarakstu neparastām svētku maltītēm. Saraksts palīdzēs izvairīsies no lieku produktu iegādes un pārtikas izniekošanas.  40 % pārtikas tā arī nekad netiek apēsti. 
  8. Izvēlies videi draudzīgi audzētus dārzeņus un citus labumus vietējā tirdziņā. Stāsts par produktu izcelsmi papildinās sarunas pie galda un tu atstāsi mazāku ietekmi uz vidi. 
  9. Pagatavo Latvijas saldūdens zivi. Aizstāj Ziemassvētku gaļas cepeti ar līni, plaudi, asari, Latvijā audzētu samu vai karpu. Tā tu mazināsi slogu uz populārajām zivju sugām. (Arvien vairāk zivju resursi pasaules okeānos tiek pārzvejoti, bet jūras zivju fermas atstāj ietekmi uz apkārtējo vidi.)
  10. Ieplāno pastaigu dabā kopā ar ģimeni un draugiem! Dzīvnieku pēdu noteikšana var kļūt par neaizmirstamu piedzīvojumu svētkos. Tu vairosi izpratni par dabas procesiem ziemā. 


Plašāku ideju skaidrojumu varēs atrast Pasaules Dabas Fonda sociālo tīklu vietnēs. 

Facebook: https://www.facebook.com/PasaulesDabasFonds
Instagram: https://www.instagram.com/pasaulesdabasfonds/
 

DALIES!

Palīdzi mums izplatīt šo ziņu