What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

Mitrāju diena Kaņiera ezerā: Talkošana un mitrāju izzināšana ziemas noskaņās.

Svētdien, 2. februārī, Kaņiera ezera apkārtnē norisinājās Pasaules dabas fonda un Dabas aizsardzības pārvaldes organizēts Pasaules Mitrāju dienai veltīts pasākums, kas pulcēja aktīvus cilvēkus no dažādām Latvijas vietām. Pasākumā dalībnieki varēja ne tikai praktiski iesaistīties, bet arī padziļināti izzināt mitrāja ekosistēmu. Pasākums tika organizēts Baltcop projekta ietvaros, kura mērķis ir radīt pozitīvas izmaiņas ekosistēmu atjaunošanā, kas uzlabos Baltijas jūras kopējo veselību.

Pasākuma programma piedāvāja daudzveidīgas aktivitātes – no talkas līdz radošajām darbnīcām, pievēršot uzmanību mitrāju nozīmei un nepieciešamībai tos aizsargāt. Interese par pasākumu bija īpaši liela – pieteicās vairāk nekā 160 cilvēku, taču, ņemot vērā ierobežoto vietu skaitu, visus dalībniekus uzņemt nebija iespējams. Lielā interese apliecina pieaugošo sabiedrības interesi par vides jautājumiem, kas ir viens no Baltcop projekta galvenajiem mērķiem – veidot ciešāku saikni starp cilvēkiem un dabas vērtībām.
 
Daba vieno visus – gan lielus, gan mazus
Talkā aktīvi iesaistījās visi pasākuma dalībnieki – gan pieaugušie, gan bērni ar aizrautību ķērās pie grābekļiem un palīdzēja savākt nopļauto niedru apaugumu. Šādi darbi ir būtiski, lai mitrāji neaizaugtu ar krūmiem, saglabājot zāļu purvus kā svarīgu biotopu daudzām sugām.
 
“Atrodoties dabā, mēs vislabāk varam saredzēt un izjust tās nozīmi mūsu dzīvē, kā arī apzināties izaicinājumus, ar kuriem tā saskaras. Mitrājiem ir ārkārtīgi liela nozīme gan dabā, gan cilvēku dzīvēs, bet tie joprojām cieš no cilvēku saimnieciskās darbības. Pasaules Mitrāju dienas atzīmēšana kopā ar tik aizrautīgiem cilvēkiem un iespēja praktiski palīdzēt Kaņiera mitrāja uzturēšanā bija lielisks veids, kā interaktīvi nodot svarīgu vēstījumu par mūsu ūdeņu stāvokli, kas šobrīd noteikti nav labs. Diemžēl situācija nav iepriecinoša - Baltijas jūra un tās sateces baseins,  kas aptver visu Latvijas teritoriju, ir sliktā ekoloģiskajā stāvoklī cilvēka darbības dēļ. Tikai sadarbojoties ar vietējo sabiedrību un zemes īpašniekiem mēs varēsim uzlabot situāciju.” – atzīmē Magda Jentgena, Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja, Pasaules dabas fonds.

Pārgājiena laikā dalībnieki, kopā ar dabas ekspertiem, iepazina Kaņiera ezera mitrāju, uzzinot par tā funkcijām un nozīmīgumu ekosistēmā. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja baudīt dabas iedvesmotus ēdienus šefpavāra Renāra Purmaļa ("Gatavo Dabā") vadībā. Tāpat viņi varēja piedalīties radošajā darbnīcā, kurā veidoja savus mitrāju modeļus, lai labāk izprastu, kā mitrāji darbojas kā dabiskas ūdens attīrīšanas sistēmas.
 
Lai gan Kaņiera ezerā parasti valda dzestrs vējš, šoreiz laikapstākļi bija salīdzinoši labvēlīgi pasākuma dalībniekiem. Tikai pašā noslēgumā vieglas, lielas sniega pārslas, rotaļājoties vējā, atgādināja par ziemas klātbūtni, piešķirot dienai īpašu noslēguma noskaņu.
 
“Ir liels prieks, ka šogad ar tik jaudīgu pasākumu varējām atklāt mitrāju mēnesi, kas Ķemeru Nacionālajā parkā ir lolota un ļoti gaidīta lieta,” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes Ķemeru Nacionālā parka Dabas centra dabas izglītības speciāliste Agnese Čamane. Viņa turpina: “Klimata regulācija, ūdens filtrācija, plūdu mazināšana, bioloģiskās daudzveidības nodrošināšana – tas viss un vēl daudzi citi ekosistēmu pakalpojumi, kurus saņemam ikdienā, bet, iespējams, neaizdomājamies par to nozīmīgumu, nemitīgi strādā mūsu labā. Mitrāju diena, kā simbioze, sniedza labumu gan dabai ar apsaimniekotajiem zāļu purviņiem, gan cilvēkiem, kuri mājās devās ar jaunu zināšanu bagāžu un pozitīviem iespaidiem.''

DALIES!

Palīdzi mums izplatīt šo ziņu