Zivis - izvēlies atbildīgi | WWF Latvia

Zivis - izvēlies atbildīgiTavā ziņā ir ietekmēt, kādas zivis tiek zvejotas. Izmanto uzturā zivis, kas iegūtas, ievērojot atbildīgas zvejas principus.
Pārāk ilgi mēs esam izturējušies tā, it kā jūras krājumi būtu neizsīkstoši. Kuģu skaits, efektivitāte un izmēri palielinās, bet zivju pieejamība savvaļā samazinās. Tajā pašā laikā zivju audzēšana ūdenī kļūst aizvien populārāka.

Lai mēs arī nākotnē varētu ēst zivis, mums jūras, ezeri un ūdenstilpes ir jāizmanto tādā veidā, kas saglabātu to bioloģisko daudzveidību. Ja mēs izzvejojam kādu zivju sugu, mēs nezaudējam tikai to – tā tiek izjaukts viss ekosistēmas līdzsvars un negatīvi tiek ietekmētas daudzas citas sugas. Arī tad, ja zivis tiek audzētas, tas rada vides problēmas, no kurām viena ir citu ūdens dzīvnieku ieguve, lai nodrošinātu barību audzētajām zivīm.
  • Līdz pat 90% pasaules zivju krājumu ir vai nu pilnībā izlietoti vai pārzvejoti un savvaļā nozvejoto zivju pieejamība samazinās. 
  • Pēdējo 10 - 15 gadu laikā zivju, gliemeņu, vēžveidīgo un aļģu audzēšana ievērojami pieaug un kļūst par aizvien svarīgāku olbaltumvielu avotu.
Izvēlētās zvejas metodes bieži nav ilgtspējīgas – daudz jūras iemītnieku sapinas tīklos, kā arī iet bojā piezvejas rezultātā.

Audzējot zivis audzētavās, ūdenī pastiprināti nonāk fosfors un slāpeklis, kas veicina eitrofikāciju jeb ūdenstilpju aizaugšanu.

Ūdeni piesārņo arī antibiotikas un citi medikamenti un ķimikālijas. No audzētavu sprostiem izbēgušās zivis apdraud savvaļas sugas.

Tādi sertifikāti kā MSC un ASC parāda, ka zveja tiek veikta atbildīgi vai zivis tiek audzētas, ievērojot vides prasības. 
Svarīgi piebilst, ka Latvijā audzētām zivīm visizplatītākais ir bioloģiskās lauksaimniecības marķējums (jeb ES "zaļā lapiņa"). Lai gan Latvijā sertificēti produkti pagaidām pieejami reti, to iespējams mainīt, pieprasot sertificētus produktus tirgotājiem. 
 
	© WWF
Zivju gids - palīgs zivju izvēlē veikala un restorānā
© WWF
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids" detalizētā versija

Kā Tev var palīdzēt zivju gids?

Tev garšo zivis, bet Tu gribi, lai nākamās paaudzes arī varētu tās zvejot un ēst. Tev nav no galvas jāzina, cik pārzvejota ir kāda zivju suga, cik saudzīga apkārtējai videi ir tās zveja un kur zivju populācija ir apdraudēta, bet kur - veselīga. Ņem talkā zivju gidu!

Zivju sugas ceļvedī tiek novērtētas pēc trīs pamatprincipiem: zivju krājuma stāvokļa, zvejas ietekmes uz vidi un resursu pārvaldības. Audzētajām zivju sugām tiek novērtēts barības ieguves veids un audzēšanas ietekme uz apkārtējo vidi.

Iepērkoties, noskaidro, kur un kā zivs zvejota. Daži tirgotāji to norāda uzreiz pie zivs nosaukuma un cenas, citiem tas ir jāprasa. Jo vairāk prasīsi, jo drīzāk arī šajās tirdzniecības vietās parādīsies pilnīga informācija.

Kad skaidrs, kas, kā un kur zvejots vai audzēts, šķir vaļā zivju gidu un meklē rokā savu iecerēto zivi. Ja tā ir zaļajā sarakstā – labu apetīti! Ja sarkanajā – izvēlies ko citu! Ja dzeltenajā – kādreiz jau var, bet regulārām maltītēm tomēr skaties zaļā saraksta virzienā!

Kā Jūs varat veicināt ilgtspējīgu zivsaimniecību

Bez zivju un jūras produktu izvēles no Zivju ceļveža zaļā saraksta, ir vēl daudz veidu, kā veicināt ilgtspējīgu patēriņu.
 
  • Vai jūsu lielveikalā un iecienītajā restorānā ir slikta sertificēto zivju vai zaļā saraksta zivju izvēle? Vai arī tie pārdod zivis, kuras atrodas Pasaules Dabas Fonda ceļveža sarkanajā sarakstā? Parādiet, ka jums tas rūp un jūs vēlaties redzēt uzlabojumus - runājiet ar savu iemīļoto veikalu vai restorānu.
 
  • Izmēģiniet ko jaunu! Pērkot dažādas zivis, jūs mazināt spiedienu uz populārām un pārzvejotām zivju sugām.
 
  • Zivju stendos nepārtraukti uzrodas jaunas zivju sugas un nosaukumi. Pajautājiet zivju zinātnisko nosaukumu, no kurienes tās piegādātas un vai to nozveja vai audzēšana ir ilgtspējīga.
 
  • Izvairieties no dziļūdens zivju iegādes! Šīs zivis aug lēni, tādēļ tās ir īpaši jutīgas pret pārzveju.
 
  • Neēdiet haizivis un rajas, jo arī tās aug lēni.
 
  • Nepērciet zivis un vēžus, kuri ir mazāki par minimālo pieļaujamo izmēru!
 
  • Jautājiet pārdevējiem, bet neļaujiet sevi apmānīt, ja neiegūstat apmierinošas atbildes! Daudzi tirgotāji, kas pārdod zivis un jūras veltes, nepārzina zivju bioloģiju vai zvejas ietekmi uz apkārtējo vidi. Uzdrošinoties jautāt, jūs palīdzat palielināt interesi un sekmēt attīstību ilgtspējīgas zvejas un zivju audzēšanas virzienā.
 
	© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"
© Pasaules Dabas Fonds
Izmanto iepērkoties - "Zivju gids" kabatas versija
 
	© Marine Stewardship Council
MSC logotips
© Marine Stewardship Council
MSC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek iegūti ilgtspējīgā veidā.

Uzzini vairāk: https://www.msc.org/home
 
	© European Commission
ES bioloģiskās lauksaimniecības logo
© European Commission
ES bioloģiskās lauksaimniecības marķējuma mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes veselīgas pārtikas ražošanu.
 
	© Aquaculture Stewardship Council
ASC logotips
© Aquaculture Stewardship Council
ASC logo norāda, ka zivis un jūras produkti tiek audzēti ar atbildību pret vidi.
Uzzini vairāk: www.asc-aqua.org

Izvēlies šo!

Sertifikāts audzētām zivīm