Jūras zeltplekste | WWF Latvia

Jūras zeltplekste rel=
Jūras zeltplekste (Pleuronectes platessa), Egersunda, Norvēģija.
© Erling Svensen / WWF
Lat. Pleuronectes platessa
Eng. Plaice

Jūras zeltplekste ir uz grunts dzīvojoša zivs, kas uzturas atklātās smilšainās un akmeņainās gultnēs līdz 200–250 m dziļumam. Jūras zeltplekste pamatā ir jūras zivs, bet tā labi jūtas arī saldūdenī. Tā pārtiek no zivīm un jūras bezmugurkaulniekiem. Jūras zeltplekstes dzīvo Atlantijas okeāna ziemeļaustrumos, Ziemeļjūrā un Baltijas jūras rietumdaļā. Baltijas jūrā tas minimālais nozvejas garums ir 25 cm.
 

IZPLATĪBA

Jūras zeltplekstes ir sastopamas Skageraka un Kategata šaurumos, Ziemeļu jūrā un Baltijas jūrā līdz Gotlandes salai, kā arī ap Islandi un Eiropas rietumu piekrastē. Svarīgākās Jūras zeltplekšu nārsta vietas atrodas pretī Nīderlandes un Beļģijas krastiem.

 

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties zeltplekstes, kas nozvejota ar tīkliem vai velkamajiem vadiem Ziemeļjūrā, Kategatā vai Skagerakā.

 

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms iegādājaties zeltplekstes, kas nozvejotas pie Islandes vai Baltijas jūrā un ir lielākas par 25 cm, ar tīkliem Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā, kā arī, ja nozvejotas ar velkamajiem vadiem Norvēģu jūrā, Kategatā vai Skagerakā. Visas specializētās iekārtas, kas paredzētas zeltplekšu zvejniecībai, ietekmē ekosistēmu. Viskaitīgākā ir zveja ar grunts traļiem.

 

REKOMENDĀCIJA

Svarīgi nepirkt zivis, kas nozvejotas Baltijas jūrā un ir mazākas par 25 cm, jo tās ir nozvejotas, pirms paspējušas iznārstot. Nepērciet zeltplekstes, kas iegūtas Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā.

Vai zināt, ka...

Jūras zeltplekstes ir aktīvas tikai naktī, bet pārējo dienas daļu pavada ierakušās smiltīs.
 
	© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF
Pleuronectes platessa
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF
  •  
	© Pasaules Dabas Fonds
    Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"