Krabis | WWF Latvia

Krabis rel=
Cancer pagurus
© Scandinavian Fishing Yearbook / WWF

Brūnais jeb ēdamais krabis

Lat. Cancer pagurus
Eng. Brown crab/edible crab

Brūnais krabis, ko dēvē arī par ēdamo krabi, ir izplatīts Atlantijas okeāna austrumos no Norvēģijas līdz Ziemeļāfrikai. Sastopams arī Vidusjūrā un Melnajā jūrā. Tas dzīvo uz smilšainām un dūņainām gruntīm līdz 100m dziļumam. Dienas krabis pavada ieracies gruntī, bet naktī rušinās un meklē barību – galvenokārt gliemjus. Brūnais krabis ir nozīmīgākais krabju zvejas objekts Rietumeiropā.
 

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Ēdiet uz veselību ēdamo krabi, kas noķerts ar murdiem Zviedrijas ūdeņos vai Īrijas jūrā. Ja iegūts saskaņā ar MSC sertifikātu.

UZMANĪGI!
Padomājiet pirms iegādājaties ēdamo krabi, kas noķerts ar murdiem Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā vai Vidusjūrā vai ar tīkliem Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos.

NEĒDIET!
Nepērciet ēdamo krabi, kas ķerts ar traļiem. 

Karaliskais krabis

Lat. Paralithodes camtschaticus
Eng. Red king crab

Karaliskais krabis dzīvo uz akmeņainām un klinšainām gultnēm līdz apmēram 50 m dziļumam. Tas ir viens no lielākajiem pasaules krabjiem, noķerti pat 12 kg smagi īpatņi.  Šis krabis savā dabīgajā izplatības areālā, Kamčatkā, Krievijā un Aleutu salu rajonā, ASV, ir apdraudēts dēļ pārzvejas. Turpretī tie paši krabji, ievesti Norvēģijā, apdraud vietējo ekosistēmu veselīgumu. Karaliskais krabis konkurē ar vietējām krabju sugām par dzīves vidi un barības resursiem, kā arī barojoties iznīcina grunts dzīvnieku populācijas.

ĒDIET UZ VESELĪBU!

Ēdiet uz veselību karalisko krabi, kas noķerts ar murdiem Aļaskā (Klusā okeāna ziemeļaustrumos). Ja iegūts saskaņā ar MSC sertifikātu.

UZMANĪGI!

Padomājiet pirms iegādājaties karalisko krabi, kas noķerts ar murdiem Norvēģu jūrā vai Barenca jūrā. 

NEĒDIET!

Nepērciet karalisko krabi, kas ķerts ar murdiem Beringa jūras rietumos vai Rietumkamčatkā, Krievijā.