Paltuss | WWF Latvia

Paltuss rel=
Atlantijas paltuss (Hippoglossus hippoglossus), Hirtšalle, Dānija
© Erling Svensen / WWF

Atlantijas paltuss un Grenlandes paltuss

Lat. Hippoglossus hippoglossus un Reinhardtius hippoglossoides
De. Heilbutt
En. Hailbut
 
 
Paltuss ir plēsējzivs, kas pārtiek no mencām un citām zivīm. Ar savu lielo izmēru paltusi atšķiras no visām plekstveidīgo kārtas zivīm – daži milzeņi var izaugt līdz pat 3–4 m garumā un svērt 300 kg.
 

IZPLATĪBA

Paltusi sastopami pie Norvēģijas, Skotijas, Īrijas, Grenlandes un Ņūfaundlendas krastiem, kā arī Barenca jūrā. Šīs zivis tiek audzētas arī zivsaimniecībās Norvēģijā un Spānijā.

RESURSU STĀVOKLIS

Paltusi ir ļoti pārzvejoti. Lēnās augšanas un vēlās nobriešanas dēļ šī suga ir īpaši jutīga pret intensīvu zveju. Tāpēc lielākās daļas paltusu populāciju eksistence ir apdraudēta.

Mūsu veikalos visbiežāk sastopams melnais paltuss – šīs paltusu sugas zivis ir daudz mazākas. Lielākās zivis izaug līdz 120 cm garumā un sver 45 kg.

Šobrīd vairumā zvejas vietu tiek nozvejots ievērojami mazāks paltusu daudzums. Dabiskajai paltusu populācijai draud iznīcība. Lai uzzinātu, vai zivs ir tikusi audzēta vai nozvejota, izlasiet pārtikas produkta marķējumu – ES likumi nosaka, ka zivs izcelsmei ir jābūt norādītai uz iepakojuma.
 
 

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties Atlantijas paltusu, kas atbilst videi draudzīgas audzēšanas standartiem un ir marķēts ar ES ekomarķējumu vai citiem atzītiem ekomarķējumiem. Šādi paltusi tiek audzēti sistēmās, kurām cauri plūst jūras ūdens. Lai arī šīs plēsējzivs barošanai tiek patērēts liels daudzums citu zivju, audzējot to ekstensīvā veidā, videi tiek nodarīts mazāks kaitējums.

 

REKOMENDĀCIJA

Veikalos vai citās zivju tirdzniecības vietās visbiežāk atradīsim mazāko – Grenlandes paltusu. Visticamāk tas būs audzēts vai nozvejots ar tīkliem, vai āķu jedām pie Grenlandes krastiem vai Barenca jūras, ar tīkliem pie Islandes vai ar selektīvo trali Klusā okeāna ziemeļaustrumu daļā. Šo apgabalu paltusu resursi cieš no pārāk intensīvas zvejas, bet atsevišķos zvejas reģionos to zveja pat ir bijusi aizliegta. Tāpēc pirms izvēlaties zivi, kas nākusi no šiem reģioniem, būtu vērts pameklēt alternatīvas.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet Atlantijas vai Grenlandes paltusu, kas nozvejots Atlantijas okeāna ziemeļrietumu vai ziemeļaustrumu daļās, vai Klusā okeāna ziemeļaustrumu daļā.
Šai zivij pārzvejas rezultātā jau šobrīd draud iznīcība.

Vai zināt, ka...

Paltusi lēni aug, dzīvo līdz 50 gadiem un salīdzinoši vēlu sasniedz dzimumgatavību.