Paltuss | WWF Latvia

Paltuss rel=
Atlantijas paltuss (Hippoglossus hippoglossus), Hirtšalle, Dānija
© Erling Svensen / WWF

Atlantijas paltuss un Grenlandes paltuss

Lat. Hippoglossus hippoglossus un Reinhardtius hippoglossoides
Eng. Halibut
 
 
Paltuss ir plēsējzivs, kas pārtiek no mencām, pikšām un citām zivīm. Tās aug un nobriest lēni, bet var izaugt garumā līdz pat 3–4 m un svērt vairāk nekā 300 kg. Paltusus zvejo vairākos Ziemeļatlantijas apgabalos ar traļiem, tīkliem un āķu jedām.
 

 

RESURSU STĀVOKLIS

Paltusi ir ļoti pārzvejoti. Lēnās augšanas un vēlās nobriešanas dēļ šī suga ir īpaši jutīga pret intensīvu zveju. Tāpēc lielākās daļas paltusu populāciju eksistence ir apdraudēta.

Lai uzzinātu, vai zivs ir tikusi audzēta vai nozvejota, izlasiet pārtikas produkta marķējumu – ES likumi nosaka, ka zivs izcelsmei ir jābūt norādītai uz iepakojuma.
 
 

REKOMENDĀCIJA

Izvēlieties paltusu, kas ir iegūts saskaņā ar MSC sertifikātu vai arī atbilst videi draudzīgas audzēšanas standartiem un ir marķēts ar ES ekomarķējumu vai citiem atzītiem ekomarķējumiem, piemēram, ASC. Šādi paltusi tiek audzēti sistēmās, kurām cauri plūst jūras ūdens. Lai arī šīs plēsējzivs barošanai tiek patērēts liels daudzums citu zivju, audzējot to ekstensīvā veidā, videi tiek nodarīts mazāks kaitējums. Droši izvēlieties Atlantijas paltusu, kas ir audzēts recirkulācijas sistēmās.

 

REKOMENDĀCIJA

Veikalos vai citās zivju tirdzniecības vietās visbiežāk atradīsim mazāko – Grenlandes paltusu. Visticamāk tas būs audzēts vai nozvejots Klusā okeāna ziemeļaustrumu daļā, ar tīkliem vai āķu jedām pie Grenlandes krastiem vai ar āķu jedām pie Islandes. Šo apgabalu paltusu resursi cieš no pārāk intensīvas zvejas, bet atsevišķos zvejas reģionos to zveja pat ir bijusi aizliegta. Tāpēc pirms izvēlaties zivi, kas nākusi no šiem reģioniem, būtu vērts pameklēt alternatīvas. Kā arī padomājiet pirms iegādājaties Atlantijas paltusu, kas ir audzēts Norvēģijā vai nozvejots Kanādas dienvidaustrumu daļā.

 

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet Atlantijas vai Grenlandes paltusu, kas nozvejots Atlantijas okeāna ziemeļrietumu vai ziemeļaustrumu daļās. Šai zivij pārzvejas rezultātā jau šobrīd draud iznīcība.

Vai zināt, ka...

Paltusi lēni aug, dzīvo līdz 50 gadiem un salīdzinoši vēlu sasniedz dzimumgatavību.