Tunzivis | WWF Latvia

Tunzivis rel=
Klusā okeāna Zilspuru tunzivs (Thunnus thynnus) , Meksika.
© naturepl.com / Visuals Unlimited / WWF

Tunzivis un tai radniecīgas sugas

Lat.Thunnu ssp: Katsuwonus pelamis, Thunnus alalunga, Thunnus albacares, Thunnus tonggol, Thunnus thynnus
 

Tunzivs – viena no visiecienītākajām zivīm veikalos.

Šīs sugas zivis dzīvo lielos baros, no 50 līdz 100 zivīm barā. Tunzivis ir ātras un izturīgas peldētājas, tāpēc ļoti daudz laika pavada, meklējot mazāku zivju un kalmāru barus.

Zilās (zilspuru) tunzivis (Thunnus thynnus) izaug vislielākās – pati lielākā nozvejotā tunzivs svēra 700 kg un bija 5 m gara. Diemžēl šodien tādi milzeņi ir retums.

IZPLATĪBA

Dažādas tunzivs sugas ir izplatītas Atlantijas okeānā, Vidusjūrā, kā arī Indijas un Klusajā okeānā.

ZVEJAS VEIDI

Tunzivis tiek zvejotas ar riņķvadiem, dreifējošajiem tīkliem, āķu jedām un speciāli tunzivju zvejai pielāgotām makšķerēm.
 

RESURSU STĀVOKLIS

Zilās tunzivs resursi jau sen ir pārzvejoti, tomēr to zvejniecība turpinās. Arī citas iecienītas tunzivs sugas, piemēram, dzeltenspuru tunzivis (Thunnus albacares) ir pārzvejotas.

REKOMENDĀCIJA

Pērciet tādu tunzivi, kuras izstrādājumiem ir ASC vai MSC sertifikāts. Ja tunzivij nav MSC marķējuma, tas nozīmē, ka tās resursi ir pārtērēti un šo zivi labāk neizvēlēties. 
Pērciet dzeltenspuru tunzivi, ja tā zvejota ar makšķerēm Klusajā okeānā, svītraino tunzivija zvejota ar makšķerēm vai selektīvajiem riņķvadiem Klusajā okeānā, bet baltspuru/garspuru - ja zvejota ar makšķerēm Klusā okeāna dienvidu daļā. 

REKOMENDĀCIJA

Padomājiet pirms iegādājaties zilo tunzivi, ja tā zvejota ar selektīvajiem riņķvadiem Atlantijas okeāna austrumdaļā vai Vidusjūrā, dzeltenspuru tunzivi, ja zvejota ar makšķerēm Indijas vai Atlantijas okeānā, garastes tunzivi, ja zvejota ar rokas makšķerēm Taizemē vai baltspuru/garspuru tunzivi, ja tā zvejota ar makšķerēm Indijas okeānā, Klusā okeāna ziemeļdaļā vai Ziemeļatlantijā.

REKOMENDĀCIJA

Nepērciet zilo un garastes tunzivi, jo tā ir ļoti pārzvejota un atrodas uz iznīcības robežas. Citas tunzivis un tām radniecīgas zivis – dzeltenspuru un svītrainā tunzivis, kā arī svītrainā un baltspuru/garspuru – arī tiek zvejoti pārāk intensīvi.

Vai zināt, ka...

Dažādas tunzivs sugas ir izplatītas Atlantijas okeānā, Vidusjūrā, kā arī Indijas un Klusajā okeānā.

Zilā tunzivs

Klusā okeāna zilo tunzivju ilgtermiņa pastāvēšanu var garantēt tikai tad, ja tiks samazināts nozvejas limits.

Klusā okeāna zilās tunzivs vaislu skaits ir samazinājies par vairāk kā 96%. Turklāt raizes pastiprina fakts, ka aptuveni 90% no nozvejotajām zivīm ir jaunās zivis, kas vēl nav vairojušās.
Zilā tunzivs ir īpaši neaizsargāta pret pārāk lielu nozveju. Zivsaimniecību pārvaldība nav efektīva un zilās tunzivis tiek regulāri pārzvejotas.

Pēdējo četrdesmit gadu laikā Atlantijas okeāna zilās tunzivs populācija ir samazinājusies par vismaz 51% un pašlaik suga IUCN Sarkanajā sarakstā ierindota kā „apdraudēta”.

Šīs sugas aizsardzības statuss ir vienlīdzīgs pandām un tīģeriem. Tikmēr Dienvidu zilās tunzivs pieaugušo zivju populācija samazinājusies par 85%, kā rezultātā tās ieguvušas „kritiski apdraudētas” sugas statusu.
  •  
	© Pasaules Dabas Fonds
    Izmanto iepērkoties - "Zivju gids"