What would you like to search for?

LIELIE ZĀLĒDĀJI
© Magda Jentgen

Lielo zālēdāju – tauru, savvaļas zirgu un sumbru – loma dabā ir ļoti būtiska. Tie sekmē bioloģiski daudzveidīgu pļavu veidošanos un tiešā vai netiešā veidā nodrošina tūkstošiem citu augu un dzīvnieku sugu eksistenci. Kopš 1999. gadā Papes dabas parkā demonstrējam kā, atgriežot izzudušās sugas, dabas ritms atjaunojas. Parks dibināts 2004. gadā, tas aizņem 10 853 ha un atrodas Nīcas un Rucavas novados.

Savvaļas zirgi ir dzīvojuši Latvijas teritorijā, bet tikuši izmedīti. Kopš 1999. gada Papes dabas parkā rādām, kā atjaunojas dabas procesi, atgriežot lielos zālēdājus – savvaļas zirgus, taurus un sumbrus. Citi zālēdāji (stirnas, brieži, aļņi) nespēj dabā aizvietot zirgus un taurus, jo to barošanās apstākļi ir citādāki, tāpēc dabas procesi ir traucēti.

© Gaston Lacombe
PAR PAPES DABAS PARKU
Papes dabas parka teritorijā atrodas unikālas dabas ekosistēmas, skaistas ainavas un interesantas apskates vietas: Baltijas jūras piekraste ar kāpām, Papes ezers, Nidas augstais purvs, savvaļas zirgi un tauri, kuri nogana Latvijā reti sastopamās dabiskās palieņu pļavas.

Starp Papes ezeru un jūru ir viena no lielākajām putnu migrācijas vietām Latvijā (Baltās – Baltijas jūras putnu ceļš). Rudeņos šeit darbojas vienīgā caurceļojošo putnu novērošanas stacija Latvijā, kur ornitologi uzskaita un gredzeno gājputnus.

Parkā izveidotas trīs dabas takas. Divās no tām, ejot kājām vai braucot ar velosipēdu, var izbaudīt dabas burvīgumu un aplūkot interesantākos apskates objektus parka teritorijā. Parka apmeklētāji var uzzināt arī vairāk par savvaļas orhidejām, izejot Orhideju taku.  

Parka teritorijā atrodas arī Papes ciems, Papes Ķoņu ciems, kur joprojām pastāv bagāts kultūrvēsturiskais mantojums un saglabājusies kādreizējā apbūve.

Dabas parkā pieejamas naktsmītnes, gida pakalpojumi (putnu vērošanai, savvaļas zirgu un tauru apskatei), laivu un velosipēdu noma, un cits nepieciešamais, lai baudītu atpūtu un izzinātu dabu.
Tiešraide no savvaļas zālēdāju ganībām
Savvaļas zirgi un tauri atjauno dabisku ainavu (īsfilma angļu valodā)