What would you like to search for?

Ziņas un jaunumi

Atskats uz 2021. gada Zemes stundu

Šogad Zemes stundā visa pasaule solidarizējās digitāli. Pasaules Dabas Fonds pauž pateicību uzņēmumam Tetra Pak Latvija un visiem atbalstītājiem par rūpēm, kas dalījās ar Zemes stundas vēstījumu savos, organizāciju un uzņēmumu mediju kanālos, aicinot iestāties par dabu! Mums vēl tāls ceļš ejams, tāpēc Pasaules Dabas Fonds aicina atcerēties šīs sajūtas un izmantot Zemes stundas jaudu arī ikdienas darbos un rīcībās.

Sestdien, 27. martā, miljoniem cilvēku visā pasaulē no 192 valstīm un teritorijām pulcējās tiešsaistē, lai runātu par dabu un iedvesmotu rīkoties par to. Vides akcija, kas notiek jau 15 gadus, ļāva indivīdiem, valstu līderiem un institūcijām, slavenībām, jauniešu grupām, organizācijām un uzņēmumiem sabiedrībā aktualizēt dabas un klimata savstarpēji saistītās krīzes. Apgaismojumam nodziestot, atbalstītāji bija aktīvi klātesoši sociālos medijos, pievienojoties Zemes stundas koncertam un daloties ar īpašo 2021. gada Zemes stundas vēstījuma video.

2021. gada Zemes stunda visā pasaulē sociālo mediju kanālos tika pieminēta aptuveni 6,7 miljardus reižu. Ar Zemes stundu saistītās mirkļbirkas kļuva par tendenci Twitter un Google Search 42 valstīs, padarot 2021. gadu par veiksmīgāko tiešsaistes notikumu akcijas vēsturē. Video, kuru publicējām tieši Zemes stundas laikā, kas atspoguļo saiti starp dabas daudzveidības izzušanu un pandēmijām, ieguva 2.4 miljonus skatījumu pirmajās 24 stundās, padarot to par visskatītāko videoklipu Zemes stundas vēsturē. Latvijā Zemes stunda mediju kanālos tika pieminēta vairāk nekā 350 00 reižu.

Zemes stundā piedalījās un iestāties par dabu aicināja ANO ģenerālsekretārs Antonio Guterress, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, pāvests Francisks. Arī daudzi citi ietekmīgi līderi uzsvēra, ka, rīkojoties dabas labā, mēs visi varam radīt taisnīgāku, veselīgāku un ilgtspējīgāku pasauli. Latvijā atbalstu pauda tādas sabiedrībā atpazīstamas personības un viedokļu līderi kā Pasaules Dabas Fonda vēstniece Kristīne Garklāva, modele Māra Sleja, mūziķis ansis, aktrise Ieva Florence, blogere Anete Ozoliņa, pavārgrāmatu autore Anna Panna, TV personība Liene Stepāne, meikapa māksliniece Dita Grauda, sportiste Sindija Bukša, pasākumu vadītājs Gunārs Bītz, mūziķe Marta Marija Sproģe, pavārgrāmatu autors Pipars, blogere Aiga Zviedre, modele Karlīna Caune, radio SWH balss Kaspars Breidaks, blogere Kristīne Beit, blogere Anna Rozīte, fotogrāfs Valdis Skudre, spīkere Karmena Stepanova, grupa Carnival Youth, pianists Vestards Šimkus, operdziedātāja Elīna Šimkus, pavārs Mārtiņš Sirmais un daudzi citi.

Zemes stundas pasākumu ietvaros Pasaules Dabas Fonds tiešsaistes nodabībās uzrunāja vairāk nekā 400 skolēnus. Tika nominēti Klimata vēstnieki 2021. gadam - alpīnists Kristaps Liepiņš un skolotāja Santa Zgrunda. Sadarbībā ar TVNET tika organizēts etnomūzikas grupas "Tautumeitas" koncerts tiešsaistē.  

Zemes stunda, kas notika tikai dažus mēnešus pirms izšķirošām augstākā līmeņa sanāksmēm 2021. gadā par dabu un klimatu - starptautiskā nolīguma par klimata pārmaiņām, ilgtspējīgas attīstības mērķu un konvencijas par bioloģisko daudzveidību atjaunināšanas -, kalpo par spēcīgu atgādinājumu par nepieciešamību risināt mūsu planētas lielākās vides problēmas.

Zemes stundā simboliski gaismu izslēdza tādi ikoniski objekti kā Eifeļa tornis, tornis “Tokijas Debesu koks”, Brandenburgas vārti, Kolizejs Romā, Londonas acs, Kremlis, debesskrāpis Taipei 101, Viktorijas osta Honkongā, Sv. Pētera bazilika Vatikāna pilsētā, Sidnejas operas nams un daudzi citi. Latvijā apgaismojums tika izslēgts vai samazināts vairāk nekā 50 pašvaldībās, Latvijas Nacionālajam teātrim, Vanšu tiltam, Dzelzceļa tiltam, Brīvības piemineklim, Melngalvju namam, kinoteātrim “Splendid palace”, LU Akadēmiskajam centram, Saeimas namam, Valsts prezidenta rezidences ēkai, Valsts ieņēmumu dienestam,  Kultūras un Iekšlietu ministrijai, Rīgas biržā, Dānijas un Apvienoto Arābu vēstniecībās, Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, Jaunmoku pilī, Rīgas pilī, Jaunajā Rīgas teātrī un citviet. Atbalstu pauda arī Rīgas ūdens, Rīgas Namu pārvaldnieks, Ministru kabinets, Vides ministrs, Labklājības ministre, Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs, Rīgas mērs, Futbola federācija, Latvijas dzelzceļš, Valsts Izglītības satura centrs un citi, kā arī daudzi starptautiski un lokāli uzņēmumi.

Nīderlandē tika organizēta tiešraides sesija ar DJ Arminu van Būrenu. WWF-Krievija uzrunāja iedzīvotājus pievienoties aicinājumam padarīt informāciju pieejamu sabiedrībai par pašreizējo vides stāvokli valstī. WWF-Turcija aicināja cilvēkus parakstīt petīciju, lai pakāpeniski pārtrauktu akmeņogļu izmantošanu. WWF-Singapūra uzsāka digitālu kampaņu, lai mobilizētu iedzīvotājus klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam, izstrādājot individuālos emisiju samazināšanas plānus ikdienai. Latvijā Pasaules Dabas Fonds rīkoja konkursu “Klimata vēstnieks” un plāno visa gada garumā organizēt dažādus izglītības un dabas atjaunošanas pasākumus.

Nākamgad Zemes stunda notiks sestdien, 26. martā, plkst. 20:30.

Earth Hour 2021 Global Highlights Video
Earth Hour 2021: A message from United Nations Secretary-General Antonio Guterres
Earth Hour 2021 Photo Gallery